جاذبه های گردشگری ایران - حمام قجر قزوین - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - حمام قجر قزوین - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی حمام قجر در قزوین، به رختکن یا همان سربینه ی حمام رسیدیم که با حوض بزرگ و زیبایش در کنار سکوها یا همان شاه نشین های رختکن حمام، که محل تعویض لباس ها و پاشویه مردم بوده فضای زیبای را تشکیل می دهد. در حمام های سنتی ایرانی، فضایی وجود دارد که حمام سرد یا همان رختکن را به حمام گرم متصل می کند، فضایی باریک و کوتاه که از دمای هوای حمام گرم محافظت می کند. این فضا در حمام قجر میان در نام دارد. در معماری حمام های سنتی به محیط حمام گرم گرمابه گفته می شود، که اصطلاح رایجی در فرهنگ نواحی مختلف ایران است. گرمابه ها بسته به فضای حمام و کوچکی و بزرگی اش و همچنین ارزش معماری آن قسمت های مختلفی را در بر می گیرد. این حمام به واسطه ی ساختی شاهانه، از بخش های متنوعی مانند خزینه ی آب گرم، حوضچه یا همان چال حوض آب سرد، اعیان نشین و آب انبار تشکیل می شود ، این بخش ها هم با هنر زیبای معماری ایرانی ساخته شده و کاربندی های زیبایی در اقسام مختلف از جمله رسمی بندی و یزد بندی در آن بکار رفته است. نور محیط گرمابه هم از طریق منافذ نور در سقف تامین می شود. کاشی کاری و سنگ کاری هم از دیگر هنر بکار رفته در این اثر تاریخی است که علاوه بر زیبایی، دارای کارایی بالایی در این محیط هستند.

2safar

حمام قجر هم به سیاق دیگر بنا های تاریخی ایرانی، بخش اعظمی از هویتش را وام دار هنر معماری ایرانی است، هنری که به فراخور فرهنگ بومی مناطق مختلف تغییراتی را در هویت معماری اش شاهد هستیم، اما جوهر اصلی این هنر، همچنان زینت بخش فرهنگ و تاریخ این سرزمین است. به گونه ای که از سال 1386 با خوش سلیقه گی تمام ، این مکان عمومی در قزوین را موزه ی مردم شناسی این شهر ساختند و گردشگران و علاقه مندان می توانند در فضایی زیبا، اصیل و چشم نواز بخش هایی از فرهنگ، هویت و تاریخی این شهر کهن را نظاره گر باشند.

2safar

موزه ی مردم شناسی قزوین، لایه های تاریخ جامعه ی شهر قزوین و دیگر اشکال اجتماعی نواحی مختلف ایران را برای گردشگران نمایان می سازد. ماکت ها و مدل هایی که نحوه پوشش، مشاغل و آداب و رسوم اجتماعی و هویتی قزوین را در چند بخش به نمایش می گذارد. به طور مثال در قسمت مشاغل، شغل های فراموش شده ای مانند دعا نویس، دوره گرد، تعزیه خوان و ...که کمتر در زندگی ماشینی امروز از آنها تصویری در ذهن وجود دارد را می توان مشاهده کرد.

2safar

از دیگر بخش های این موزه، مجسمه های سفالی و تابلو های عکسی هستند که روایت گر بخش های دیگری از فرهنگ، تاریخ و باور های مردم ایران می باشند، تصاویری مانند بخشی از مراسم عاشورا، یا نحوه ی شست و شوی افراد در حمام و مراسم پنجاه بدر مردم قزوین از جمله تابلو و مجسمه های زیبای این موزه به شمار می روند. گردشگران در این موزه ی تاریخی تکثر هویتی و فرهنگی جامعه ی ایرانی را بهتر درک خواهند کرد و شناختی عمیق تر پیدا می کنند.