جاذبه های گردشگری ایران - حمام گنجعلی خان کرمان

جاذبه های گردشگری ایران - حمام گنجعلی خان کرمان

2safar

دوران صفویه در شهر های مختلف کارهای عمرانی و عام المنفع بسیاری از سوی حاکمان شهر ها صورت می گرفت، به ویژه در دوران شاه عباس صفوی که به واسطه نقش رهبری او فعالیت های عمرانی حاکمان در شهر های مختلف جدیدت بیشتری پیدا کرده بود.

2safar

در کرمان هم در آن دوران یعنی درست در زمان حکومت شاه عباس کبیر والی کرمان شخصی به نام گنجعلی خان بود که فعالیت های عمرانی اش امروزه بخش های مختلفی از جاذبه های گردشگری این شهر را تشکیل می دهد.

2safar

حمام گنجعلی خان یکی از همین آثار تاریخی به جای مانده از عصر صفویه است. این اثر در سال 1020 به همت گنجعلی خان بنا شد و روند تکمیل آن نیز توسط پسر او ادامه پیدا کرد. این بنا که بر اساس مولفه های معماری ایرانی ساخته شده است، اِلمان های سبک معماری عصر صفوی نیز در آن مشهود می باشد و گردشگران با یکی از بنا های زیبای معماری در کرمان رو به رو هستند.

2safar

معماری این بنا با آجر کاری، کاشی کاری، مقرنس کاری ، گچ بری و نقاشی های بی نظیری شکل گرفته که آثار چشم نوازی را ایجاد کرده اند. در نگاه اول گردشگران با سردری بسیار زیبا مواجه می شوند که با هنر مقرنس کاری شکل گرفته، که نقاشی های سردر هم زیبایی آن را صد چندان کرده اند. از دیگر هنر های معماری که گردشگران در حمام گنجعلی خان شاهد آن خواهند بود کتیبه هایی است که با خط نستعلیق اشعاری را نگاشته اند.

2safar

سنگ های مرمر هم بخش دیگری از ساختمان و تزئینات حمام گنجعلی خان را تشکیل می دهند. نقاشی های بخش های مختلف در چندین دوره مورد مرمت قرار گرفته اند، البته تمام نقاشی ها متعلق به دوران صفویه نیست و در دوران قاجاریه هم نقاشی هایی با مضامینی مانند تصاویر بهرام گور، خسرو و شیرین، کاروان شتر و شاهان ایرانی در حال شکار نیز به بخش های این اثر تاریخی اضافه شد. معماری این حمام باشکوه تنها به هنر های کاشی کاری ، مقرنس کاری، گچ بری و نقاشی ختم نمی شود هر بخش از این اثر تاریخی هنر و شکوه معماری ایرانی را نمایان می سازند. ورودی حمام راهرویی است که به داخل حمام دید ندارد و همچنین باعث حفظ دمای هوا گرم حمام می شود.

2safar

گردشگران با ورود به محوطه ی اصلی حمام بی گمان شیفته ی کاشی کاری های رنگین و متنوع حمام می شوند، که با نقوش پرندگان زیبایی مسحور کننده ای را ایجاد کرده اند، اما نکات معماری قابل توجه در حمام گنجعلی خان تامین نور و نورپردازی های داخلی حمام است، این هنر معماری ایرانی است که در دیگر حمام های سنتی ایرانی قابل مشاهده است و آن عدم اشراف به داخل حمام و تامین نور محیط داخلی حمام است.

2safar

ورود نور ها به گونه ای است، که با ایجاد شکست نور و همچنین سایه روشن هایی که در سقف و بر روی کاشی های ایجاد می کند، فضای حمام را بیش از پیش زیبا تر می سازد و گردشگران در فضایی آراسته و زیبا یکی از آثار متعلق به عصر صفوی شهر کرمان را می بینند.

2safar