جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی افتخار الاسلام طبا طبائی بروجرد لرستان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی افتخار الاسلام طبا طبائی بروجرد لرستان - قسمت اول

2safar

شهر بروجرد یکی از شهر های قدیمی و تاریخی است که به دلایل مختلفی مانند موقعیت جغرافیای، اقلیم مناسب، موقعیت اجتماعی و فرهنگی برخی از خانواده های ساکن در این شهر، دارای خانه های تاریخی زیبایی است که امروزه این خانه های تاریخی از پر جاذبه ترین مکان های گردشگری به شمار می آیند و از محبوبیت بالایی برخوردارند. از این رو در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری شهر بروجرد، شما را با خانه ها و عمارت های تاریخی این شهر آشنا می کنیم و اولین مقصد ما در این میان بنا های تاریخی، خانه ی تاریخی افتخار الاسلام طباطبائی است.

2safar

برای دیدن این خانه ی تاریخی زیبا، باید به خیابان صفا بروید در آن جا در کوچه ای به نام هلال احمر و معروف به کوچه ی حاج افتخار می توانید این خانه ی تاریخی را پیدا کنید، بنای با دیوار های آجری و بخش های کاه گلی، که مانند اثری هنری و فاخر چشم هر بیننده ایرا به خود جلب می کند. در خانه های ایرانی روحی زنده و پر نشاط همواره ما را با هویت فرهنگی متصل می کند، که به باور بسیاری روح ایرانی تمدنی است که در میان خشت خشت این خانه های حضور دارند و زیبایی این بنا ها نعمتی برای حفظ چنین آثاری هستند. خانه ی افتخار اسلام طباطبائی هم یکی از این بنا های اصیل و زیباست.

2safar

خانه ی افتخار الاسلام اثری متعلق به دوران قاجاریه است و شما می توانید بر اساس اطلاعات تاریخی موجود در خصوص این بنا و همچنین ساختار معماری اش این خانه را نمونه ای از معماری خانه های ایرانی رایج در اوایل عهد قاجاریه بدانید. خانواده ی طباطبائی از سادات شهر بروجرد به شمار می آمدند که یکی از خانواده های اصیل و ریشه داری بودن که از موقعیت اجتماعی و اقتصادی بالایی برخوردار بودند، این خانه هم متعلق به افتخار الاسلام یکی از آخوند های برجسته ی شهر از این خانواده ی قدیمی و مهم بود. درب ورودی این خانه با سردی بزگ و زیبایش اولین قسمتی است که پیش چشم گردشگران قرار می گیرد و شما می توانید زیبایی بکار رفته در آن شاهد باشید. درب چوبی و بزرگ این خانه همچنان سرپاست، که شما را به هشتی خانه می رساند، قسمتی که بخشی از خانه های قدیمی ایرانی است و مانع ورود و بیرون افتادن مستقیم حیاط خانه و عمارت اصلی بنا از بیرون می شود. این بخش یکی از مهمترین ویژگی های معماری ایرانی در دوره های مختلف تاریخ ایران است که می توان از آن به عنوان بخشی از فرهنگ مردم ایران یاد کرد و آن هم حفظ حریم خانه و حریم خصوصی در قالب عبارت هایی مانند اندرونی و بیرونی است و هشتی اولین قسمتی که پس از عبور از درب خانه به آنجا خواهید رسید، که مانع رفتن مستقیم به حیاط می شود.

2safar

معمولا هشتی های خانه های ایرانی را می توان بخش هایی پرکاربرد از هنر مقرنس و گچ بری و یا کاربندی و رسمی بندی دید و هشتی خانه ی افتخار الاسلام هم با گچ بر ی های زیبا نمونه ای از این چنین قسمت هایی در معماری خانه هی ایرانی است، با ما همراه باشید تا با بخش های دیگر این خانه ی تاریخی آشنا شویم.