جاذبه های گردشگری ایران - خانه تاریخی کمال الدین نبی طباطبائی بروجرد لرستان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - خانه تاریخی کمال الدین نبی طباطبائی بروجرد لرستان - قسمت دوم

2safar

در ادامه معرفی خانه ی تاریخی و زیبای کمال الدین نبوی طباطبائی، شما را با عمارت اصلی و معماری این بنای دلنشین آشنا می کنیم. عمارت اصلی بنا با پنحره های ساده و آجر چینی زیبا و بخش هایی کاشی کاری شده اش نمایانگر هنر معماری ایرانی رایج در عهد در قاجاریه است. قرینه شدن بخش های مختلف چه در نما و چه در طبقات خانه یکی از ویژگی های بارز این خانه ی تاریخی است، پلان خانه های ایرانی را می توان ساده و کاربردی توصیف کرد. هنگامی که به قسمت های مختلف این خانه می روید، با این اصل مهم در معماری ایرانی رو به خواهید شد که هیج یک از اجزاء ساخته شده در معماری ایرانی بیهود نیست که در بنا و آثار مختلف این شکل از معماری می توانید ببینید. از گنبد، مقرنس گرفته تا کاشی و آجر، هر کدام به در کنار زیبا، هنر برای ساختار، کارکرد و اهداف کاربردی خاصی در این بنا های جای گرفته اند.

2safar

در خانه کمال الدین طباطبائی قرینه بودن مسیر های و راه پله می تواند ذوق هنر معماران ایرانی را بیشتر نماسان کند، اهالی خانه و میهمانان دیروز و امروز این خانه ی تاریخی از طریق دو مسیر در دو سمت عمارت به طبقه اول راه پیدا می کنند و همین اتفاق در در طبقات دیگر هم تکرار می شود و این راه پله ها علاوه بر تسهیل رفت و آمد، مسیر تردد مشخص اهالی خانه و میهمانان خانه بوده است، که در آن با قرینه ساختن این دو فضا هماهنگی و زیبایی خاصی به فضای داخلی عمارت بخشیده است.

2safar

گردشگران در طبقه ی اول این خانه، دو شبستان زمستانی را می بینند، چرا که زمستان های سر بروجرد در گذشته، از بخش های مهم خانه به شمار می رفت به گونه ای ساخت سقف، گچ بری های بکار رفته در آن، پنجره ها و در ها همگی در کنار زیبایی فضا، در حفظ گرمای محیط دارای نقش هستند. پنج در های این طبقه از جمله قسمت های دیدنی است که گردشگران می توانند شاهد آن باشند. در طبقه دوم هم پنج دری زیبا شما را به تالار می رساند که مهمتری بخش این تالار بخاری زیبایی است که با تقاشی های قدیمی خاص تر شده است، بر اساس اطلاعات موجود نقاشی بالای شومینه یا همان بخاری طبقه دوم متعلق به استاد نعمت الله نقاش بروجردی است، که در کنار زیبایی سقف خانه خانه تماشایی و خواستنی است، طبقه سوم هم شاه نشین خانه استبا سقف کوتاه تر نسبت دو طبقه ی دیگر و با تزئینات بیشتر، یکی از هنر های زیبای بکار رفته در خانه ی کمال الدین طباطبائی، نقاشی است که در سقف، بالای بخاری، در قسمت هایی از پنج در های می توانید این نقاشی ها را از نزدیک ببنید. در کنار هنر آچر چینی، کاشی کاری از تزئینات پر تکرار در خانه ی کمال الدین طباطبائی است، ارسی های این خانه با شیشه های ریز رنگی اش، رنگین کمانی از نور را ایجاد می کند و گردشگران در این خانه ی تاریخی مانند بسیاری از دیگر از خانه های ایرانی می توانند معجزه ی معماری ایرانی در استفاده نور و رنگ را مشاهده نمایند، که در کنار نورسانی، زیبایی، حریم فضا های مختلف را هم حفظ می کند. با ما در این خانه بمانید تا شما را با هویت امروزین این خانه ی تاریخی آشنا کنیم.

2safar