جاذبه های گردشگری ایران - خانه های تاریخی بروجرد لرستان

جاذبه های گردشگری ایران - خانه های تاریخی بروجرد لرستان

2safar

در معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر بروجرد خانه های تاریخی افتخار الاسلام طباطبائی و کمال الدین طباطبائی را برای شما معرفی کردیم، اما این بنا های شاخص و زیبای عهد قاجاریه تنها خانه های تاریخی شهر بروجرد به شما نمی آیند، بلکه در این شهر به واسطه ی قدمت شهرنشینی در دوران قاجاریه و همچنین سکونت داشتن بزرگانی مانند خانواده طباطبائی، خانه های تاریخی دیگری نیز وجود دارد که در ادامه مسیر مان در این شهر به معرفی مختصر از آنها خواهیم پرداخت.

2safar

در معرفی خانه ی تاریخی طباطبائی ها، به خیابان صفا اشاره کردیم، وقتی که به این خیابان بروید می توانید تعدادی از خانه های متعلق به دوران قاجاریه را در این خیابان ببینید، یکی از این خانه ها، خانه ی بیرجندی هاست، این خانه تاریخی یکی دیگر از نمود های معماری ایران و المان های معماری رایج در اوایل عهد قاجاریه است. گردشگران در این بنا می توانند ارسی های باشکوه، کاشی کاری های زیبا، آجری چینی های تماشایی و نقاشی های سنتی و قدیمی را در کنار گچ بری های رایج در آن دوره ی تاریخی نظاره گر باشند. از جمله قسمت های دیدنی این خانه تاریخی سقف چوبی شاه نشین این خانه است که به شکلی زیبا ساخته شده است. حیاط خانه و دیگر بخش های این عمارت ایرانی ، چنان آرامش بخش و دیدنی است که انگار سال های سال در آنجا بوده اید. این خانه تاریخی مدتی است که خوشبختانه در دست مرمت قرار دارد و قرار است موزه ی اسناد و نسخ خطی شهر بروجرد در این خانه تاریخی افتتاح شود.

2safar

در نزدیکی خانه ی طباطبائی ها و در همان خیابان صفا خانه ی تاریخی دیگر به نام خانه ی مصری وجود این خانه متعلق به حاج محمد صادق مصری بود، که از تجار سر شناس بروجرد به شمار می رفت و این خانه ارثیه پدری وی محسوب می شد که اثری متعلق به دوران قاجاریه بود. از مهمترین ویژگی های معماری این خانه تاریخی آجرکاری و کاشی کاری های آن است که متاسفانه در سال های اخیر بخش های مختلفی از این خانه تاریخی با آسیب های جدی رو به رو شده است. با این حال طاق های آجری و پنجره های زیبای زیبای چوبی اش زیبایی و اصات این بنا را نشان می دهند. این چنین خانه هایی با وجود گذشت زمان تنها همچنان دلنشنی و خواستنی هستند چرا که معماری ایرانی بر گرفته از فرهنگ و تمدن این سرزمین روحی همواره زنده را در این بناها دمیده و گردشگران از هر کجا که باشند، محو تماشایی زیبایی های خاک گرفته این خانه می شوند.

2safar

خانه ی سلطانی، همایونی، گودرزی، خانه ی صدرزاده طباطبائی و آیت الله بروجردی هم از دیگر خانه های تاریخی متعلق به دوران قاجاریه هستن که بخش هایی از تاریخ این شهر را روایت می کنند، هر کدام از این خانه با معماری متفاوت نشان دهنده ی شکل و ساختاری گوناگون در معماری ایرانی هستند، اما در یک یک آنها، هنر معماری ایرانی مهمترین ویژگی آنهاست و این هنر گردشگران این شهر تاریخی را به سوی خود می خواند.