جاذبه های گردشگری ایران - خانه کمال الدین نبوی طباطبائی بروجرد لرستان

جاذبه های گردشگری ایران - خانه کمال الدین نبوی طباطبائی بروجرد لرستان

2safar

در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری شهر بروجرد به خانه ی تاریخی دیگری می رویم، که متعلق به یکی دیگر از اعضای خانواده ی سرشناس طباطبائی در بروجرد است، این خانه متعلق به کمال الدین نبوی طباطبائی بوده که روحانیون به نام دوره ی قاجاریه محسوب می شد و به واسطه ی نسبت خانوادگی هم توجه و موقعیت خاص داشت و این عمارت تاریخی به عنوان یکی از میراث های تاریخی و فرهنگی شهر تاریخی و زیبای بروجرد، امروزه میزبان گردشگران بسیاری است که در کنار زیبایی های معمار ی و هنری بنا، شاهد موزه مردم شناسی شهر بروجرد نیز هستند.

2safar

این خانهی تاریخی زیبا هم یکی دیگر از آثار متعلق به دوران قاجاریه می باشد، بنا و ساختار کلی خانه بر اساس المان های معماری ایرانی شکل گرفته و تزئینات و جزئیات زیبای آن نیز نمونه های دیگری از هنرهای معماری ایرانی هستند. برای رفتن به این خانه باید مسیر خانه های طباطبائی را در پیش بگیرید، که پیش تر در معرفی خانه ی افتخار السلام طباطبائی در سایت 2safar به این منطقه اشاره کردیم، خیابان صفا، کوچه هلال احمر. این خانه ی تاریخی با سردری بزرگ و آجر میزبان گردشگرانی است که می خواهند جلوه دیگری از معماری و هنر ایرانی را شاهد باشند. دروازه ی های چوبی این خانه هم از جمله بخش های دیدنی است که در بدو ورود توجه گردشگران را به خود جلب می کند، اما اگر به خاطر داشته باشید، معرفی خانه های تاریخی به یکی از اصول معماری ایرانی حفظ حریم خانه و اندرونی اشاره کردیم، که در این خانه ی کمال الدین نبوی طباطبائی شکل دیگری از این شکل از معماری را می بینید، در بسیاری از خانه یک هشتی با سقف گچ بری شده و پر تزئین حائل میان بیرون و درون خانه ها بود که در این جا، یک دالالن نقش حائل را بازی می کند و گردشگران با عبور از یک دالان به حیاط خانه می رسند

2safar

. با این تفاوت که دالان این عمارت تاریخی برای عبور اسب ها نیز استفاده می شد و درب ورودی اصطبل خانه در داخل این دالان قرار دارد. با عبور از این دالان در خانه ی کمال الدین طباطبائی به حیاط اصلی خانه می رسید ، مکانی که عناصر متعدد و مختلفی از هنر ایرانی را در خود جای داده و مهمترین بخش آن هم برای گردشگران امروزین این خانه احساس خوشایندی است که با یک لبخند از دیدن چنین صحنه ای نمایان می شود. بخش اصلی خانه را می توانید در قسمت شمالی عمارت ببینید، که با هنر مندی هرچه تمام تر ترکیبی فوق العاده را ایجاد کرده است. خانه های قدیمی ایرانی به دلیل برخورداری از فضای وسیع، قسمت های مانند، حمام ، مطبخ و حتی دستشویی را در قسمت های دیگری از خانه قرار می دادند، به شکلی که قسمت اصلی خانه و اتاق ها و تالار در یکی طرف قرار داشتند، مطبخ و شاید حمام در یک طرف و دستشویی هم در گوشه ای دیگر، در این خانه هم این سبک از معماری خانه های قدیمی رعایت شده و یک سمت از چهار طرف حیاط خانه هم دیواری است که با طاق نما هایی زیبا و ساده جلوه ای تماشایی پیدا کرده و به نوعی بخش مهمی از فضای حیاط خانه است، با ما در ادامه این بازدید همراه باشید.

2safar