جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی آصف وزیری سنندج - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی آصف وزیری سنندج - قسمت دوم

2safar

خانه ی آصف در شهر سنندج به واسطه ی زیبایی های معماری و هویت تاریخی اش امروزه به عنوان خانه ی کرد پذیرای گردشگران این شهر می باشد. این خانه ی تاریخی از سال 1375 یکی از آثار ملی ایران شناخته شده است و مشخصه ی اصلی آن نیز معماری بناست که متعلق به دوره های صفویه، قاجاریه و پهلوی است و از این رو بهترین انتخاب برای خانه کرد و موزه ی مردم شناسی مناطق کردنشین به شمار می آید.

2safar

پیش از آنکه موزه ی مردم شناسی این خانه تاریخی را برای شما معرفی کنیم، ابتدا تصویر ذهنی شما را نسبت به معماری و هنر های بکار رفته در این خانه ی تاریخی روشن می کنیم. گردشگران در خانه ی آصف وزیری می توانند هنر های کاشی کاری، گچ بری، مقرنس کاری، کاربندی و اورسی کاری های باشکوهی را از نزدیک مشاهده کنند، این هنر های معماری در کنار هم به این مجموعه ی تاریخی روح و زیبایی بسیاری بخشیده است که بدون شک در استان کردستان برای گردشگران مکانی فوق العاده به شمار خواهد رفت. هنگامی که گردشگران در مقابل در وردی عمارت قرار می گیرند، و از دالان و هشتی مقابل درب ورودی داخل این خانه می شوند، هویت و ساختار این عمارت تاریخی برای یشان دلنشین خواهد بود، به گونه ای که در هر بخش و گوشه ای می توانند ذوق و نبوق سازندگان این خانه ی زیبا را ببینند.

2safar

اولین چیزی که به چشم گردشگران دیدنی خواهد بود، حیات های بیرونی و اندرونی متعددی است که به این خانه تاریخی جلوه ای زیبایی بخشیده اند. در قسمت شرقی خانه، ایوانی سراسری با ستون های زیبای آجری و در ها و پنجره های اروسی لذت حضور را خانه های قدیمی را تداعی می کنند، لذتی که حتی بدون تجربه کردن زندگی در آن برای ما شرقی ها پیوندی با هویت و گذشته ی مان به شمار می آید. از جمله بخش های زیبای این خانه حمام عمارت و شاه نشین خانه است که بیشترین هنر نمایی هنرمندان در آن ظهور کرده و گردشگران می توانند زیبایی های معماری ایرانی را در آنجا مشاهده کنند.

2safar

اما در سال 1376 با انجام پروژه مرمت و بازسازی این خانه، سازمان میراث فرهنگی استان کردستان، موزه ی مردم شناسی و خانه ی کرد را این عمارت باشکوه و بنا کرد، این موزه برای نشان دادن گوشه و کنار عناصر فرهنگی زندگی مردم کرد، یکی از بهترین موزه های مناطق غرب کشور محسوب می شود و گردشگران می توانند در قسمت های مختلف این بنا بخش های مختلف موزه را ببینند.نگارخانه، غرفه ی زندگی شهری، مکتب خانه، قلاب بافی، بخش کشاورزی، مشاغل و هنون، بخش اسناد تاریخی، اتاق خان، قسمت لباس ها و پوشاک ، صنایع دستی، زندگی روستایی، آشپزخانه ، کتابخانه و عکس های مستند از تاریخ زندگی مردم کرد از جمله بخش های این موزه است.

2safar

بخش هایی که اجزای مختلف زندگی مردم کرد، فرهنگ و اشکال مختلف اجتماعی آنان را در ویترین زیبا با نام خانه کرد در معرض دید گردشگران قرار می دهد و گردشگران در می توانند در این عمارت با شکوه و تاریخی درک بهتری نسبت زندگی مردم کرد پیدا کنند.