جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی مرعشی خوزستان

جاذبه های گردشگری ایران - خانه ی مرعشی خوزستان

2safar

در هرکجای ایران که باشید، خانه های ایرانی بخش های اصیل، زیبا و باشکوهی از فرهنگ، هنر و تاریخ این سرزمین را در خود حفظ کرده است. این خانه ها متعلق به خاندان های بزرگی هستند که با توجه به جایگاه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی شان دست به ساخت بنا هایی باشکوه و زیبا زده اند و امروزه در گوشه گوشه ایران می توان شاهد چنین مکان هایی بود.همانطور که می دانید در 2safar در مورد شوشتر و قدمت تاریخی اش سخن گفتیم و بخش های باستانی آن را با یکدیگر شناختیم. حال به یکی از خانه های اصیل ایرانی در این شهر خواهیم رفت که نمونه ی ناب از هنر معماری ایرانی در عهد قاجار و پهلوی را نمایان می کند و یکی از مکان های زیبا برای گردشگران به شمار می رود.

2safar

خانه مرعشی در شوشتر در بافت قدیمی شهر واقع شده و چسبیده به آبشار های سازه ی آبی شوشتر است به نحوی که امکان دسترسی به این خانه تاریخی از قسمت غربی سازه آبی ممکن است. این خانه متعلق به فردی بنام محمد حسن مرعشی شوشتری از افراد سرشناس و بنام شهر شوشتر بوده که بنا به مدارک موجود در خلال عهد قاجار این خانه ایرانی ساخته شده است. از ویژگی زیبای خانه مرعشی سه طبقه بودن این بناست که در کنار آبشار های سازه ی آبی دارای نما و منظره ی بسیار زیبایی است. البته در دو طبقه ی این خانه دو حیاط به صورت منفک طراحی شده که حیاط مقابل عمارت اصلی خانه مشرف به آبشار سازه ی آبی است و گردشگران در این حیاط منظره ای زیبا و حیرت انگیزی را خواهند دید.

2safar

بنای خانه ی مرعشی نمونه ی زیبایی از معماری ایرانی در دو دوره ی قاجار و پهلوی است که در بردارنده المان های مشخصه این دوره می باشند. معماری عهد قاجار معماری تلفیقی است که نمونه های فاخر ، زیبا و با اصالتی را می تواند برای آن مثال زد، تزئینات اروپایی در کنار هنر های معماری ایرانی بخش اصلی این معماری را تشکیل می دهند، که برای گردشگران امروز بسیار جذاب خواهد بود. تلفیق سازه های باستانی، در کنار المان های معماری ایرانی خانه مرعشی چشم نواز و باشکوه است آجرکاری های زیبا، طاق بندی های متعدد، دقیق و با وقار، ستون های تراش خورده و تزئینات آجری در قسمت های مختلف آن از بخش های دیدنی این خانه ی تاریخی به شمار می آیند. گچ کاری ، کاشی کاری، و طاق های زیبای داخلی عمارت هم با در ها و پنجره های چوبی اش نمای بسیار زیبایی پیدا کرده است.

2safar

بخش دیگر این خانه ی تاریخی در دوران پهلوی ساخته می شود المان های مدرن و سنتی این دوره نیز در هویت معماری بنا منعکس شده و شاید ساخت تدریجی خانه مرعشی، با هویت دوگانه و متکثرش جذابیت بیشتری برای گردشگران دارد. فضای گرم، سنتی و زیبا خانه مرعشی از جمله ویژگی های مشترکی است که در چنین محیط هایی یافت می شود اما این خانه ی مشرف به سازه ی آبی با آجر کاری های ساده و زیبایش همخوانی نزدیکی به جغرافیای شوشتر دارد و به همین خاطر گردشگران با فضایی متفاوت و در عین حال یکدست با دیگر محیط های دیده شده در شوشتر رو به رو هستند.

2safar