جاذبه های گردشگری ایران - خرم آباد لرستان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - خرم آباد لرستان - قسمت اول

2safar

در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری استان لرستان، به مرکز این استان یعنی شهر خرم آباد می رویم، شهری که پیشینه ی تاریخی اش را باید در متنون متعلق به حکومت ایلام جست و جو کرد، بر اساس متون تاریخی در دوران حکمرانی ایلامی ها بر بخش های از فلات ایران و حوزه ی تمدنی بین النهرین، شهری به نام خایدالو وجود داشت که به لحاظ جغرافیایی نزدیکی بسیاری به خرم آباد کنونی داشته که باستان شناسان در ادامه ی مطالعات تاریخی شان بر این باورند که خرم آباد کنونی شهری است که در همان حوزه ی جغرافیای و بر روی خرابه های خایدالو بنا شده است. با از میان رفتن ایلامیان توسط آشوریان(پادشاه آشور بانی پال در حدود 645 سال پیش از میلاد مسیح به قلمرو ایلام حمله ور و تصرف شوش پایتخت ایلام، به عمر ایلامیان پایان داد)، تمامی شهر های ایلام از جمله خایدالو ویران شدند و تا قرن این سکونتگاه باستانی به صورت پراکنده ساکنان مختلفی داشت. از این رو، باستان شناسان در کاوش های خود با آثار و نشانه های از وجود شهر و سکونتگاهی متمرکز در این منطقه تا دوران ساسانی پیدا نکرده اند. اما در خلال حکومت ساسانیان و در دوران پادشاهای شاپور دوم، شهری در این ناحیه بنا می شود که می توان رد و نشان این شهر در سنگ نوشته ها و متون تاریخی تا حدود هفتم هجری قمری مشاهده کرد. شاپور خواست نام آن شهر بود که به روایت تاریخ در هجوم ویرانگر دیگری در تاریخ ایران یعنی حمله مغول، به ویرانه ای تبدیل می شود، اما نام شاپور خواست بخشی از تاریخی این ناحیه است که آثار و نشانه های متعددی از آن شهر باستانی در معرض دید گردشگران امروز شهر خرم آباد قرار دارد.

2safar

یکی از آثار مهم و به نام شاپور خواست قلعه فلک الافلاک است، که همواره هسته مرکزی و قلب تپنده ی این شهر بود و خرم آباد کنونی هم در کنار این قلعه تاریخی بنا می شود. نام خرم آباد از قرن هشتم و نهم هجری در متون تاریخی دیده می شود و پس از حمله اعراب وشکل گیری حکومت های متعدد در این ناحیه جغرافیایی ، باز هم با تکیه بر مرکزین قلعه فلک االفلاک در ناحیه، خرم آباد به مرکز حکومت ها و فرماندرای های این ناحیه تبدیل می شود. از حکومت آل حسنویه گرفته تا اتابکان لر خرم آباد مرکز سیاسی این ناحیه بود و در خلال حکومت های صفویه، زندیه، قاجار والی منطقه در خرم آباد ساکن بود. تا اینکه در سال 1304 شمسی با تقسیم بندی های اداری جدید خرم آباد به مرکز استان لرستان تبدیل شد و تا کنون مهمترین شهر این استان باقی مانده است.

2safar

در این شهر که همان طور که از نام اش پیداست، طبیعت زیبا و دیدنی در انتظار گردشگران خواهد بود و شما در کنار جاذبه های متعددی طبیعی اطراف شهر می توانید جاذبه های دیدنی و تاریخی متعددی را در خود شهر خرم آباد نظاره گر باشید، آثاری مانند، قلعه فلک الافلاک، گرداب سنگی، آرامگاه باباطاهر، دریاچه ی کیو و ... که هر کدام از این جاذبه های می توانند بخشی از سفر شما به این شهر باشد، با ما در سفر به خرم آباد هم قدم شوید.

2safar