جاذبه های گردشگری ایران - دریاچه کیو خرم آباد لرستان

جاذبه های گردشگری ایران - دریاچه کیو خرم آباد لرستان

2safar

اگر در شهر خرم آباد و در داخل خود این شهر به دنبال یک مکان تفریحی و جذاب می گردید و می خواهید در کنار، خانواده و همسفرانتان، اوقات آرامش بخشی در این شهر تاریخی و زیبا سپری کنید، بدون شک، دریاچه ای طبیعی در درون شهر برای شما جاذبه ی بسیاری خواهد داشت. در شمال غربی شهر خرم آباد و در مسیر ورودی شهر از شمال غربی، محوطه ای سبز و فضایی تماشایی دورتادور دریاچه ای قرار گرفت که آن را دریاچه ی کیو می نامند، البته مردم محلی این دریاچه را کیاو می نامند.

2safar

کیو یا کیاو در زبان لری، به معنی رنگ کبودی رنگ است که از انعکاس رنگ کبود و آبی آسمان در دریاچه ی کیو خبر می دهد. این دریاچه را مردم محلی خرم آباد، سراو یا سراب می نامند و دلیل این موضع هم به سال های قبل از دهه ی 1350 هجری شمسی بر می گردد، پیش از این سال ها، کیو دریاچه ای طبیعی بود که یکی از زیستگاه های آبزیان، جانوران و پرندگان این منطقه به شمار می رفت. خرم اباد در ناحیه ای با آبشار های فراوان قرار دارد و در میان کوه های زاگرس واقع شده که این مسئله آب های چشمه های اطراف را به این سراب منتهی می سازد. مهمترین منابع تامین آب این سراب، چشمه های مخمل کوه (ارتفاعات دوهزار و نهصد متری در شمال شرق خرم آباد) و چشمه گلستان است همچنین، در کف دریاچه ی کیو هم تعدادی چشمه فعال وجود دارند که این دریاچه ی زیبا پر آب می کنند.

2safar

همان طور که پیش تر گفته شد، این دریاچه قبلا سرابی طبیعی بود که در دهه ی 1350 و درست در سال های 1354-1355 شهرداری آن وقت خرم آباد تصمیم به ساماندهی و آن سراب و تبدیل آن به یک تفرجگاه شهری گرفت. در بسیاری از شهر های به دلیل وجود مناطق طبیعی اطراف شهر ساختاری شهری از پارک و فضا های سبز مدرن کمی برخوردار بودند و در این دوره ی تاریخی بسیاری از شهر های کوچک ایران، شکل و شمایلی مدرنی به خود گرفتند و خرم آباد هم یکی از آن شهر بود که در دهه 1350 ظاهری مدرن به خود گرفت و پارک ها و مراکز تفریحی یکی از این نمود های مدرن شهری به شمار می رفت. در سال 1355 علی محمد ساکی به عنوان شهردار خرم آباد، پروژه دریاچه کیو را استارت زد و با مطالعات صورت گرفته و بر اساس استاندار های تعیین شده سراب کیو به دریاچی ای وسیع به مساحت 7 هکتار تبدیل شد و در ادامه ی این روند، پارک و فضای های سبز نیز در اطراف دریاچه سازمان دهی گردید. شهر بازی کنار این دریاچه هم از جمله بخش های تفریحی است که در کنار غرفه های اغذیه و دیگر سرگرمی های اطراف دریاچه ی کیو، مردم خرم آباد و گردشگران این شهر را به سوی خود می کشانند و اوقات لذت بخش و شادی را در منظره ای زیبا و با آب و هوایی دیدنی رقم می زنند.

2safar

عمق این دریاچه نیز فرصت مناسبی برای قایق رانی را مهیا می کند و گردشگران می توانند سوار بر قایق های پدالی خستگی سفر را فراموش کنند. دریاچه ی کیو جاذبه ی دیدنی و تماشایی دیگری است که شما در شهر زیبا و تاریخی خرم آباد خواهید دید و لحظات خود را در این سفر ثبت خواهید کرد.