جاذبه های گردشگری ایران - رخت شوی خانه زنجان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - رخت شوی خانه زنجان - قسمت اول

2safar

اگر در شهر زنجان به دنبال یک مکان خاص و منحصر به فرد و البته تاریخی می گردید، رخت شوی خانه ی این شهر بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. در شهر های مختلف ایران که تاکنون برای شما معرفی کرده ایم و در میان بنا های تاریخی آنها از مکان عمومی متعددی دیدن کردیم اما بنایی با کارکرد اینچنین را ندیده ایم، از این رو، گردشگران در شهر زنجان با بنایی خاص رو به رو هستند، که بدون شک دیدن آن یکی از قسمت های تماشایی سفرتان خواهد بود.

2safar

در برخی از کشور مانند انگستان برخی کلیسا ها و مکان هایی خاص وجود دارد که در گذشته بسیاری از امور عمومی و عام المنفعه مانند شست و شویی ملافه های امکان دیگر را بر عهده داشت یا مانند دوبی گات در شهر بمبئی (این مکان یکی از دیدنی ترین مکان های شهر بمبئی است و شما برای آشنایی با این مکان تاریخی و تماشایی می توانید به سایت 2safar مراجعه کنید که پیشتر در این سایت معرفی شده است) با 140 سال قدمت توسط اتحادیه کارگری رخت شویخانه های بمبئی احداث شد. در ایران هم، رختشویخانه ی شهر زنجان یکی از نادر ترین نمونه هایی است که با آن رو به رو هستید، مکانی وسیع و تماشایی که در نوع خود اثری بی نظیر و تماشایی به شمار می رود.

2safar

رختشوی خانه زنجان اثری متعلق به اوایل دوران پهلوی اول است، هرچند که هویت معماری این بنا را بر اساس المان های مشخص معماری اش متعلق به اواخر دوران قاجار می دانند. با تغییرات اداری در شهر زنجان علی اکبر توفیقی که او را علی اکبر خان می نامیدند، رئیس بلدیه و اولین شهردار شهر زنجان شد. او با توجه به اقبال عمومی و درایت اش، اقدان به ساماندهی شهر و اجرای پروژه های عمرانی در زنجان کرد، که این رختشوی خانه یکی از ابنا های ساخته شده توسط علی اکبر خان بود.

2safar

بر اساس اطلاعات موجود در خصوص این بنا، دو معمار به نام اکبر و اسماعیل، که نام آن ها را با توجه به مهارت شان مشهدی اکبر معمار و مشهدی اسماعیل بناء ثبت کرده اند، در سال 1307 هجری شمسی از سوی شهرداری زنجان مسئول اجرای طرح رخت شوی خانه شدند. در برخی منابع ساخت این مکان را به واسطه ی سردی هوا و سختی شست و شوی رخت ها توسط خانم ها در آن دوره ی تاریخی عنوان کرده اند و این در حالی است، در بسیاری دیگر از نقاط ایران و دیگر مناطق دنیا، شرایط اقلیمی دشوار تر، منابع آبی محدود تر و سختی های بیشتری نیز وجود داشت، اما تاثیر علی اکبر خان توفیقی برای ساخت اثری فاخر که در خدمت عموم مردم باشد، باعث و بانی ساخت این مکان شد.

2safar

رخت شوی خانه امروزه اهمیت کاربردی خود را از دست داده و شاید بسیاری از گردشگران اهمیت و حس این مکان را درک نکنند و تنها به واسطه ی قدمت تاریخی، زیبایی معماری و کارکرد امروزی اش به سراغ این مکان می روند، اما اگر با کوچک ترین تلاشی می توان حداقل اهمیت اجتماعی و عمومی این بنای را درک کرد و شاید بتوان اندکی از حس خوش آیند مردم آن دوره ی تاریخی را لمس نمود، با این حال برای دیدن این و دیدن بخش های مختلف آن باید به بافت تاریخی و قدیمی و خیابان سعدی شهر بروید. با ما همراه باشید تا بیشتر شما را با این مکان تاریخی آشنا کنیم.