جاذبه های گردشگری ایران - رواق امام خمینی حرم رضوی مشهد

جاذبه های گردشگری ایران - رواق امام خمینی حرم رضوی مشهد

2safar

یکی از مکان های دیدنی و زیبای حرم رضوی رواق های این مجموعه ی زیبا و مقدس است،گردشگران در حرم رضوی شاهد آثار و بنا های بسیاری دیدنی هستند که با ماهیتی مذهبی برای گردشگران جذابیت بسیاری دارند. یکی از این آثار ، رواق امام خمینی است، پیش از آنکخ شما را با این بخش از حرم رضوی آشنا کینم ابتدا با رواق آشنا می شویم. رواق در لغت به معنی، ایوان، سایبانی ستون دار است، که در معماری به فضایی گفته می شود، که مانع باران زدگی و تابش نور آقتاب به محیط مشخص است، چنین مکان هایی با برخورداری از المان های سرپوشیده گی، نیمه باز بودن، راهرو مانند بودن را رواق می گویند و فضای رواق ها یکی از کنترل کننده های نور به شمار می آید.

2safar

بنابراین در معرفی جاذبه های حرم رضوی به سراغ بزرگترین رواق این مجموعه یعنی رواق امام خمینی می رویم. رواق امام خمینی را سابق بر این صحن امام خمینی می نامیدند که با توجه به تغییرات شکل گرفته شده در مجموعه ی حرم در سال 1381 به رواق تبدیل شد و زائران حرم امام رضا از طریق این رواق به مسجد گوهر شاد، رواق شیخ بهائی، دارالعباد، دارالزهد و صحن آزادی دسترسی خواهند داشت. بر اساس اطلاعات موجود، زیربنای کلی رواق را 22 هزار متر مربع اعلام کرده اند، که شبستان، خود رواق بخش های عمده ای از این مساحت را به خود اختصاص می دهند و ما بقی آن شامل فضاهای پیرامونی می شوند.

2safar

این رواق یکی از نمونه های بازسازی شده ای است که در تغییرات سالهای جدید شکل و نمایی تازه به خود گرفته و گردشگران با مجموعه ای عظیم و زیبا رو به رو هستند. این رواق مانند دیگر بناهای متعلق به مجموعه رضوی با برخورداری از المان های معماری ایرانی دارای هویتی ایرانی و اسلامی است، و اثری بسیار فاخر در معماری معاصر ایرانی محسوب می شود. شبستان این رواق یکی از بخش های دیدنی این قسمت از مجموعه ی حرم رضوی است که به شبستان چهل ستونی معروف است، البته باید به این نکته هم اشاره داشت که امکان گسترش این شبستان همیش بینی شده است. گردشگران در بخش های مختلف این اثر فاخر می توانند هنر های معماری ایرانی را مشاهده کنند که در نهایت دقت و مهارت در این بخش بکار رفته اند.

2safar

ستون های بزرگ و عظیم این شبستان بزرگ یکی از مشخصه های این شبستان است. هنر های معماری و تزئنات بکار رفته در این رواق به شکلی است، که در دیگر بخش های تاریخی و قدیمی مجموعه ی حرم امام رضا نمی توان مشاهده کرد، آثاری که در اوج بکار گیری هنر معماری در آن، بخش های ساده و دلنشین هستند، در حالی رواق امام خمینی، اثری پر شوکت و جبروت به شمار می آید. با همه این اوصاف گردشگران می توانند اثری جدید و متعلق به دوران کنونی را در مجموعه ی حرم رضوی مشاهده کنند، اثری که نمودی از معماری ایرانی بر اساس مولفه های اسلامی در سالهای اخیر می باشد.