جاذبه های گردشگری ایران - روستای گره بان کرمانشاه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - روستای گره بان کرمانشاه - قسمت دوم

2safar

در سفر به گره بان، با بخشی از هویت مذهبی و اطلاعات اولیه در خصوص این روستای زیبا آشنا شدیم، اما جاذبه ی این روستا برای گردشگران تنها آشنایی با فرقه ی اهل حق، رسوم و تاریخ این اقلیت نیست، بلکه جذابیت های گره بان را می توان به چند بخش تقسیم کرد، اولین پارامتر جذابیت این مکان شهرت این روستا به واسطه ی عرقیات گیاهی است که در نقاط مختلف ایران و اروپا دارای شهرت است، که البته فراورده های عرقیجات این روستا توسط پیروان فرقه اهل حق در این روستا به دست می آید و دیگر مریدان این خاندان هم در نقاط مختلف دنیا از جمله فرانسه به فروش و شهرت آن کمک می کنند. از این رو، عده از بسیاری برای خرید و استفاده از عرقیات این روستا راهی گره بان می شوند، که دارای کیفیت بسیار بالایی است.

2safar

در کنار این ویژگی گره بان، معماری ساختمان ها، بنا ها و هتل های موجود در این بخش هم از دیگر ویژگی های این روستای منحصر به فرد است. در گره بان گردشگران شاهد بنا هایی با المان های معماری روسی هستند که بخش های بسیاری زیبایی را ایجاد کرده و بافت معماری کاملا متفاوتی نسبت به نواحی اطراف دارد که در عین زیبایی و شکوه دارای نظم و انضباطی ستودنی است. تنوع و رنگارنگی گل های این منطقه هم از دیگر مشخصه های آن به شمار می آیند، که محصولاتی عرقیات هم از آنها به دست می آید، منظره های بسیاری دیدنی را خلق می کند.

2safar

یکی از ویژگی های این روستا نذر هایی است که در این منطقه انجام می شود و به جز روزهایی خاص در اختیار دیگر افراد نیز قرار می گیرد و گردشگران البته با توجه به ایام سال و میزان پذیرش گردشگران می توانند دو روز در این مکان اقامت کنند، که دارای امکانات رفاهی بسیار مناسبی هم می باشد.

2safar

یکی از مراسم های خاص گره بان عید شاهی است که در فصل زمستان برگزار می شود، این مراسم بر عهده ی فرقه ی آتش بیگی است که به مدت 5 شب به صورت مداوم برگزار می شود و هر شب متعلق به یکی از بزرگان اهل حق می باشد، شب اول به نام داوود ، شب دوم متعلق به پیر بنیامین، شب سوم به حضرت مولی، شب چهارم برای پیر موسی و آخرین شب هم متعلق به خاتون رزبار است.

2safar

دیدن و حضور در چنین محافلی شاید در کمتر نقطه ای در ایران امکان پذیر باشد. اما وجهه بارز این جمع، مهمان نوازی و روی گشاده ای است که میهمانان و گردشگران را مجذوب خود می کند. اهالی اهل حق فرقه ای وابسته به شیعیان دوازده امامی هستند که رگه های اصلی این فرقه در آذربایجان حضور داشتند که در طول زمان به این نواحی منتقل می شوند. گوران نام دیگری است که به این فرقه داده می شود و حوزه جمعیتی این فرقه در نواحی گره بان، مناطق جنوبی و غربی کردستان و غرب استان کرمانشاه پراکنده هستند و از اصول و تعالیم مذهبی و اعتقادی خاصی نیز پیروی می کنند.

2safar

با همه این این اوصاف، وجود چنین هویت اعتقادی، با باور های مذهبی خاص ریشه در تکثر دینی و هویتی موجود در مناطق غربی و به طور عام در کل ایران دارد و شاید پر بی راه نباشد که ایران را بهشتی از تنوع های قومی، زبانی، دینی، مذهبی، نژادی و جغرافیای دانست و این تکثر و تنوع، بالاترین پتانسیل را برای کشف دنیا هایی تازه برای گردشگران دارد، هویت هایی که رفتار های اجتماعی متنوع و متعددی را خلق می کنند و این تنوع شکل های متفاوتی از انسان را به نمایش می گذارد، شکل هایی که جهان را از انحصار های خود ساخته انسان خارج می کند و گردشگران در مسیر های مختلف با بخش های متمایز و زیبایی از جهان هستی آشنا می شوند.