جاذبه های گردشگری ایران - روستای گره بان کرمانشاه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - روستای گره بان کرمانشاه - قسمت اول

2safar

در ادامه ی گشت و گذار در مناطق خوش آب و هوا و زیبای منطقه ی هرسین، به یکی از زیبا ترین و در عین حال مدرن ترین روستای غرب کشور می رسیم، روستایی که امروزه بدون شک می توان آن را یکی از پرجاذبه ترین مکان های گردشگری این منطقه دانست، البته این جاذبه ی گردشگری دارای پیچیدگی های مسیری و هویتی است چرا که هویت اصلی این مکان در پیچ و تاب هویت های فرقه ای و مذهبی گره خورده و در عین زیبایی و جذابیت یکی از مکان های مقدس برای فرقه ی اهل حق(طریقه ای از تصوف و صوفی گری) است و شاید این بخش لذت بازدید از چنین مکانی را بیشتر افزایش دهد، از این رو در این مسیر با ما در 2safar همراه شده و بیشتر با این مکان زیبا و دیدنی آشنا شوید.

2safar

روستای گره بان در حوزه شهرستان هرسین قرار دارد و برای رفتن به این روستا باید به هرسین برویم و از آن جاست که مسیر پر وپیچ خم به ویژه 8 کیلومتر پایانی آن پیش روی ما قرار می گیرد. برای معرفی گره بان باید از هسته اصلی شروع کنیم، قرار داشتن زیارت گاه مراد این فرقه بنام اجاق حضرت آقا بخش تعداد وسیعی از مریدان این فرد در این مکان را گرد خود جمع کرده و آئین ها و جشن ها و نذر های مختلفی هم گرداگرد این شخصیت شکل داده است، این زیارت گاه اهل حق، به این بخش اعتبار و برکت فراوانی بخشیده و فعالیت عمرانی و سازندگی بسیار منظمی را به وجود آورده است. هنگامی که در مسیر این روستا حرکت می کنیم و در هنگام عبور از کنار رودخانه ی سیمره به این روستا نزدیک می شویم شکل و سامان بخش های کشاورزی، باغی و بخصوص ساختمان های بنا شده در این بخش، توجه بیشتری را به خود جلب می کند و گردشگران را هم بیشتر مشتاق دیدن این مکان مقدس، دیدنی و زیبا خواهد کرد. یکی از دلایل چنین رسیدگی از سوی مریدان این فرقه در این ناحیه مرکزیت گره بان در میان فرقه است که در واقع خاستگاه اصلی آنان به شمار می رود. اما تنها چنین موقعیتی باعث رونق و شکوفایی این ناحیه نشده بلکه مدیریت و سامان دهی مهندسی شده این روستا از طریق بزرگان این خاندان و فرقه است که همت جمعی اهالی این فرقه را برای شکوفایی جمع کرده ، به نوعی که آثار مثبت آن بخوبی نمایان است.

2safar

در مسیر رسیدن به روستا پس از عبور از 8 کیلومتر جاده خاکی به ورودی روستا می رسیم، که در میان مناطق اطرافش مانند بهشتی زیبا رنگارنگ و سرسبز نمایان می شود و انگار وارد منطقه ای جدید و متفاوت می شویم. البته در ورودی این روستا نگهبانی وجود دارد که در برخی از فصول سال و بعضی از روزها ورود افراد غیر از اهالی این فرقه ممنوع می باشد و تنها مریدان این فرقه در این جشن های و مراسمات می توانند شرکت کنند، که البته جمعیت زیادی را هم از نقاط مختلف کشور به این می کشاند.

2safar

باید به این نکته توجه داشت که پیش از رفتن به گره بان باید از باز بودن و امکان دسترسی به این روستا مطمئن شوید چرا که به طور کلی در ماه های اردیبهشت، مرداد، آبان و اسفند به دلیل انجام فعالیت های ساختمانی و امور کشاورزی و باغی و همچنین بر اساس قوانین این مکان تعطیل هستند و در روز های جمعه و بعضی عید های خاص هم امکان دسترسی به این مکان وجود ندارد. در ادامه ی سفر بیشتر با این مکان زیبا آشنا می شویم.