جاذبه های گردشگری ایران - زیگورات چغازنبیل خوزستان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - زیگورات چغازنبیل خوزستان - قسمت اول

2safar

داستان سفر شوشتر داستانی هزار توست که در میان لایه های مختلفی از دوران تاریخی ایران باستان قرار گرفته است، آخرین جاذبه گردشگری این شهر زیبا و دلنشین، یکی از راز آلود ترین و با شکوه ترین آثار باستانی تاریخ جهان در ایران است، اثری که برای هر ببینده ای وهم انگیز خواهد بود، باور به تمدنی باستانی با المان های امروزین کار بسیار دشواری است که گردشگران در 35 کیلومتری شهر شوشتر با آن رو به رو هستند.

2safar

زیگورات چغازنبیل، یادگاری در خاک خفته از دورانی بسیار دور است، این اثر باستانی بخشی از تاریخ و هویت عیلام در محدودی جغرافیای جنوب بین النهرین و ایران محسوب می شود، که با بابل در دوران باستان همسایه بوده و خوزستان امروز در مرکز قلمروی این حکومت قرار داشته است. شهر شوشتر هم در دوران حکومت اونتاش نپیریشا(یکی از پادشاهان حکومت عیلامی)، سیزده قرن پیش از میلاد مسیح مرکزی سیاسی عیلامیان می شود، محوریتی که امروز ما شاهد یکی از یادگار های برجامانده از تمدنی خاموش با راز هایی سر به مهر هستیم.

2safar

بر اساس یافته ها و گفته های تاریخدانان، زیگورات مکانی مذهبی و اعتقادی بوده ، که متعلق به خدای بزرگ عیلامیان اینشوشیاک، حامی شوش و حافظ عیلام است. در عیلام باستان باور به چند خدائی از سنت های اجتماعی شان به شمار می رفت و این باور باعث شکل گیری خانه ها و قلعه های متعددی برای زندگی خدایانشان می شد. زیگورات جغازنیبل در نزدیکی رود دز قرار دارد و به شهر شوش هم نزدیک است، فاصله زیگورات جغازنیبل با شهر شوش در حدود 40 کیلومتر است. از نقاط جالبی که در خصوص این مکان قابل مشاهده است، ویژگی همیشگی خوزستان است، یعنی جاری بودن آب ها همواره مناطق مختلف در این نواحی را با خطر سیلاب روبه رو می کرده و سازه های آبی شوشتر (که پیش تر در 2safar با آنها آشنا شدیم) نبوغ مهندسی ایرانیان باستان برای هدایت سیلاب ها را نشان می دهد. زیگورات جغازنبیل برای کاهش خطر وقوع سیلاب های خروشان در آن دوران، در محیطی مرتفع تر نسبت به دیگر مناطق بنا شده است و همچنین مجموعه شگفت انگیز و پیچیده ی زیگورات بر روی پایه ای بنا شده که ارتفاع این بنای باستانی از سطح زمین بیشتر می کند.

2safar

این مجموعه ی باستانی برای گردشگرانی که علاقه ی چندانی به دیدن خرابه های باستانی ندارند جذابیتی سحر آمیز دارد، اثری بیرون کشیده شده از انزوایی چندین هزار ساله در دل بیابان، هر فردی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. اگر می خواهید راهی این بخش از تاریخ جهان شوید از شوش و شوشتر دو مسیر پیش روی شماست، مسیر شوش به اهواز و همچنین جاده ی شوشتر به سمت منطقه ی باستانی هفت تپه، مسیرهای منتهی به زیوراگ چغازنبیل هستند. شما می توانید از تاکسی های شهری و بین شهری دو شهر شوش و شوشتر هم برای رسیدن به این مکان تاریخی استفاده کنید، البته 2safar پیشنهاد می کند، بهترین زمان برای رفتن به این نقطه هنگام طلائی شدن نور خورشید در نیمه دوم روز است، چرا که در این وقت روز با کمتر شدن شدت تابش نور خورشید بازدید این مکان باستانی لذت بخش تر خواهد بود و شما منظره ی باشکوه و زیبا این اثر باستانی را برای همیشه به خاطر خواهیدسپرد. در ادامه مسیر 2safar بیشتر با زیگورات چغازنبیل آشنا خواهید شد.