جاذبه های گردشگری ایران - زیگورات چغازنبیل خوزستان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - زیگورات چغازنبیل خوزستان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی زیگورات چغازنبیل به عنوان اولین اثر ثبت شده در سازمان یونسکو از ایران، با بخش های مختلف و سازه ی این اثر شگفت انگیز آشنا می شویم. ساختار آجری قرمز رنگ این بنای تاریخی در دهه ی 1933 میلادی توسط باستان شناسان فرانسوی کشف شد و کاوش ها و تحقیقات ویژه بر روی اثر بازمانده از حکومت عیلام آغاز شد. سازه ی زیگورات دارای ترکیبی پیچیده می باشد که از قسمت های متعددی تشکیل شده است.

2safar

زیگورات چغازنبیل سازه ای مربعی شکل است که از هر طرف در حدود 105 متر می باشد و به صورت 5 طبقه عمودی مانند یک برج متمرکز ساخته شده است به طور دقیق تر، این سازه طبقاتش بر روی یکدیگر قرار ندارند و به شکل پله ای بنا شده اند. زیگورات ها هویتی کهن در بین النهرین به شمار می آیند، که تعداد زیادی از آنها در عراق کنونی قرار دارند. این بنا مجموعه ای است که معبد اصلی زیگورات در بالاترین قسمت این سازه است که بر اساس تعریف اسم زیگورات در نوک قلعه یا کوه قرار دارد و تعبیر این جایگاه اتصال و ارتباط نزدیک تر با آسمان است. نام باستانی این اثر دوراونتاش است که تعلق آن را به پادشاه عیلامی سازنده این بنای را نمایان می کند چرا که به معنای شهر اونتاش می باشد.

2safar

معبد اصلی زیگورات در مرکزی ترین قسمت چغازنبیل قرار دارد و حصار مرکزی هم دورتادور آن کشیده شده است. لایه دوم و حصار دوم شامل کاخ ها و معابد کوچک تری است که این معابد به دیگر خدایان عیلامی تعلق داشته اند، از جمله خدایان زیگورات چغازنبیل می توان به خدای آتش، مادر بزرگ خدایان، خدای عیلام، الهه روزی دهنده ، خدای بزرگ عیلام و خدای هوا اشاره کرد که هر کدام دارای اسامی خاص و نام های عیلامی هستند. بخش های دیگری که گردشگران می توانند در لایه های بعدی زیگورات چغازنبیل ببینند، آرامگاه های سلطنتی هستند که کاخ های سلطنتی هم در این بخش قرار دارند. از نکات قابل توجه در خصوص این بنای باستانی، وجود یک تصفیه خانه در زیگورات است، آب این تصفیه خانه از طریق کانال های تعبیه شده از رودخانه ی دز به زیگورات کشیده شده و کارکرد این تصفیه خانه به دلیل گل آلود شدن آب در مسیر چند کیلومتری رودخانه دز تا زیگورات است که از طریق روش های خاص آب گل آلود را تصفیه می کردند، که از این جهت یکی از بخش های دیدنی زیگورات برای گردشگران محسوب می شود.

2safar

زیگورات چغازنبیل سازه ای است که با خشت و آجر بنا شده و دیوار و حصار های بخش های مختلف در اندازهی متفاوتی بنا شده اند اما هر سازه در هر لایه دارای اندازه های یکسانی هستند. در زیگورات چغازنبیل چندین هزار آجر نوشته شده به خط عیلامی کشف شد که تعدای زیادی از آنها به موزه ی معروف دنیا منتقل شد. معبد زیگورات چغازنبیل روایت گر هویت عیلامیان است و بخش های مختلفی از زندگی و آئین و آداب و رسومشان را برای ما حکایت می کند. گردشگران در این بنای باستانی اثری زیبا، هویتی باستانی، تاریخی اسرار آمیز و جهانی کشف شده را مشاهده خواهند کرد.