جاذبه های گردشگری ایران - سازه های آبی شوشتر خوزستان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - سازه های آبی شوشتر خوزستان - قسمت اول

2safar

خوزستان سرزمین کم ارتفاعی است که رود های متعددی در این جلگه ی حاصلخیز جاری هستند، بسیاری از رود ها از رود کارون جدا شده اند و برخی دیگر هم از سمت و سویی دیگر در این منطقه جاری می باشند. این ویژگی خاص باعث ایجاد زمین هایی حاصلخیز شده و امروزه هم سد های بزرگی در این نواحی احداث شده اند. اما این ابتکار و نبوغ تازه ای در این خطه نیست، خوزستان از دوران باستان همواره در مسیر رسیدن رود های جاری به خلیج فارس بوده و ما در خوزستان نبوغ و مهندسی باستانی بی نظیر ایرانیان را شاهد هستیم. اگر می خواهید این نبوغ شگفت انگیز را ببینید باید مسیر جاده شوشتر را در پیش بگیرید.

2safar

سازه های آبی شوستر یکی از بی نظیر ترین نمود های نبوغ مهندسی و شعور ایرانیان در عهد باستان بوده است. سازه های آبی شوشتر مجموعه ی متصل، پیوسته و دامنه داری از بند ها، آسیاب ها، آبشار ها، کانال ها و تونل هاست، مجموعه ای فاخر که در نهایت نبوغ و با درایت تمام بنا شده اند. برخی از سیاحان و جهانگرد در مواجه با این سازه آبی کم نظیر آن را اثری صنعتی پیش از انقلاب صنعتی می دانند که با نبوغ یک سیستم کاربردی استفاده از سیالات برای انتقال انرژی را ایجاد کرده است. سیستم هیدرولیک تاریخی شوشتر یا همان سازه های آبی این شهر یکی از جذاب ترین مکان هایی است که گردشگران در ایران شاهد آن خواهند بود. اولین سازه های آبی این مجموعه در دوران هخامنشیان بنا شد و این روند دامنه دار تا دوران ساسانیان ادامه داشت. به نحوی که این مجموعه تاریخی و پیوسته از سد ها، بند ها و آبشار های متعددی با فواصل زمانی زیاد تشکیل شده است. در شوشتر و از خیابان شریعتی به راحتی می توانید این مجموعه ی زیبا را نگاه کنید. البته پیشنهاد می کنیم به یکی از کافه های مشرف به سازه آبی رفته و از آنجا منظره زیبای این مجموع را در کنار نوشیدن یک فنجان چای مشاهده کنید.

2safar

با نزدیک تر شدن به سازه، سرعت آب را بیشتر حس خواهید کرد و به نبوغ مهندسین این سازه و الگو های ساخت آن بیشتر دقت می کنید. مجموعه ی سازه های آبی شوشتر امروزه به عنوان یکی از میراث های بشر در سازمان یونسکو ثبت جهانی شده اند و گردشگران بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای دیدن این اثر به خوزستان و شوشتر سفر می کنند، اثری که علاوه بر نشان دادن مهندسی و نبوغ سازندگانش ، بخش هایی از هویت ایران عهد باستان را به نمایش می گذارد، مجموعه ای که با دقت و هوشمندی هرچه تمام تر در خلال قرن های متمادی روند ساختش ادامه پیدا کرده و مانند یک پروژه ی عظیم، هزار سال به طول انجامیده است. در ادامه 2safar به معرفی بخش های مختلف این مجموعه ی بی نظیر می پردازیم و شما می توانید بهتر و دقیق تر با این مجموعه و سد ها، بند ها، آبشار ها، کانال ها، و رود های آن آشنا شوید و تاریخ این سرزمین شگرف را بهتر درک کنید.