جاذبه های گردشگری ایران - سازه های آبی شوشتر خوزستان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - سازه های آبی شوشتر - قسمت دوم

2safar

سازه های آبی شوشتر مجموعه ی از سد ها، کانال ها، بند ها و رودی هایی است که این مجموعه ی باستانی عظیم را در شوشتر تشکیل می دهند. از این رو، در ادامه مسیر 2safar در این شهر به بخش ها و قسمت های مختلف این مجموعه کم نظیر خواهیم رفت و شما را با بند ها و سد های آن آشنا می کنیم. یکی از قدیمی ترین قسمت های این سیستم انتقال دهنده، رودخانه ی گرگر است، که قدمت آن به دوران هخامنشی باز می گردد. شکل گیری این رود، به واسطه ی زمین های پست نواحی اطراف بوده که برای بهره برداری از آب ایجاد شده است .

2safar

بر روی این رود یا نهر سد ها و پل های تاریخی مانند بند میزان ، پل بند گرگر ، برج عیار و بند ماهی بازان شوشتر قرارگرفته که به ترتیب به سراغ هر کدام از این آثار تاریخی خواهیم رفت. رود گرگر از کارون جدا می شود و پس از عبور از شوشتر باز هم به کارون باز می گردد. رود گرگر یکی از جاذبه های تاریخی و زیبایی است که باعث شکل گیری طبیعتی متفاوت در منطقه شده و جذابیت های بسیاری به لحاظ طبیعی و زیست محیطی ایجاد نموده است. این رود هم یکی از اجزای شناخته شده ی یونسکو به عنوان میراث بشری در سازه ی آبی شوشتر است.

2safar

از مهمترین آثار باستانی و مهندسی ساخته شده بر روی رود گرگر بند میزان است. بند میزان یکی از آثاری باستانی است که ایرانیان امروز می توانند به ساخت چنین اثری در دوران ساسانی افتخار کنند، سدی که به عنوان یکی از میراث های بشری جهان شناخته شده و از جمله جاذبه های دیدنی سازه ی آبی شوشتر است. بر اساس نوشته های باستان شناسان این اثر تاریخی به دوران شاپور اول باز می گردد، که با سنگ های تراش خورده و ساروج اثری ماندگار و کاربردی را ایجاد کرده اند. اما شاهکار نهفته در این بند، تقسیم خودکار آب به نحوی است که اگر میزان آب در رود گرگر از حد تعیین شده ای بیشتر شود، مسیر های منتهی به رود شطیط پر آب می شوند و آب به دهانه دیگر رفته و تقسیم آب به نحوی مهندسی شده و دقیق میان دو رود تقسیم می شود.

2safar

بند میزان، آبیاری زمین های وسیعی از مناطق اطراف مدیریت می کند و این وظایف به صورتی خود کار از طریق دهانه ی تعبیه شده در سد صورت می گیرد. گردشگران در کنار این دو اثر تاریخی می توانند شاهکاری هنرمندانه ای از مهندسین و معماران ایرانی عهد ساسانی را نظاره گر باشند. ساختن کاخ و یا برج و باروئی زیبا و شکیل ، فخر فروشی شاهان و پادشاهان را به نمایش می گذارند ولی وجود یک سد ، یک پل و هر گونه اثر و بقایای بنایی که در خدمت مردم بوده، لبخند هر گردشگری را شکوفا می کند. باور به داشتن وجود تمدن در یک سرزمین بدون تصور مردمانی که تنها زنده ماندن برایشان ملاک نبوده، امکان پذیر نیست، تمدن ها از پس مردمانی ایجاد می شوند که هنر زندگی کردن و هنر اداره آن را می دانند و این گونه است که پس از گذشت هزاران سال هنوز هم تاریخ، نشان های افتخار چنین تمدن هایی را بر سینه دارد.

2safar