جاذبه های گردشگری ایران - سراب روانسر کرمانشاه

جاذبه های گردشگری ایران - قلعه یزدگرد کرمانشاه - قسمت دوم

2safar

در میانه ی مسیر 2safar به جاذبه های گردشگری و دیدنی استان کرمانشاه بارها از شهری به نام روانسر در حدود 60 کیلومتری شهر کرمانشاه عبور کردیم، منطقه ای که اکثریت بافت جمعیتی آن را اقوام کرد سنی مذهب تشکیل می دهند و دامنه وسیعی از جاذبه های گردشگری استان را در امتدا این شهر خواهیم یافت. اما در مرکز روانسر یکی از جاذبه تفریحی و طبیعی استان کرمانشاه قرار دارد، سراب روانسر که از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از آثار ملی شناخته شده است. سراب روانسر با محیطی زیبا و دلشین همواره یکی از مقصد های تفریحی مردم استان کرمانشاه است که با قرار گرفتن در داخل شهر روانسر هم از امکانات مناسبی بهره منداست.

2safar

سراب روانسر با دریاچه کوچک و زیبایش در کنار خیابان اصلی شهر منظره ای جذاب را ایجاد کرده، که برای گردشگران این استان یکی از مواهب تفریحی به شمار می آید. برای دیدن این سراب کافی است جاده خروجی کرمانشاه به سمت روانسر را در پیش بگیرید با ورود به شهر روانسر با این سراب دیدنی و دریاچه کوچک و زیبایش روبه رو خواهید شد. یکی از نکات جالب در خصوص سراب روانسر این است که این سراب منشا اصلی رودخانه قره سو می باشد و یکی از بلند ترین و بزرگترین رودخانه های استان کرمانشاه مسیر خود را از سراب روانسر آغاز می نماید. سراب روانسر هم منابع آبی اش را از کوهستان شاهو تامین می کند و این رشته حیات بخش سر منشا جاذبه های طبیعی و زیست محیطی مهمی در استان کرمانشاه می باشد. بسیاری روانسر را دروازه ی ورود به اورامانات می دانند( که پیش در 2safar آن را معرفی نمودیم) و شرایط اقلیمی و کوهستانی این منطقه در کنار سراب زیبا و دلنشینش یکی از جاذبه های طبیعت گردی مهم در استان کرمانشاه به شمار می آید.

2safar

اما سراب روانسر یکی از ده ها سراب های پر آب و دیدنی است که در استان کرمانشاه وجود دارد، سراب هرسین در 45 کیلومتری شهر کرمانشاه در قسمت شمالی شهر هرسین یکی دیگر این سراب های زیبا و دیدنی است که از منابع کوهستانی تامین می شود، پیش تر در 2safar به شهر هرسین و امکانی مانند قلعه ساسانی مرکزی شهر و تپه گنج دره ، گوردخمه های اسحاقوند وسرخ وند و مجموعه ی عظیم و مشهور بیستون در اطراف این شهر رفتیم. سراب هرسین در کنار آثار و بقایای قلعه ساسانی یکی از قدیمی ترین سراب های کشور محسوب می شود و پارک زیبای اطراف این سراب یکی از اماکن تفریحی در استان کرمانشاه است.

2safar

سراب یاوری ، سراب کرند، سراب سرپل ذهاب، سراب برناج، سراب نژی بران، سراب قنبر، سراب جابری ، سراب بیستون، سراب طاق بستان، سراب خضر زنده، سراب الیاس، سراب سنقرو سراب قره دانه از جمله مکان دیدنی و طبیعی استان کرمانشاه هستند که بنا به شرایط جغرافیایی و کوهستانی این مناطق ایجاد شده اند.

2safar

استان کرمانشاه با بهره مندی از پتانسیل های طبیعی و با برخورداری از موهبت رشته کوه های زاگرس از مکان طبیعی ، زیبا و پر آبی برخوردار است، آب و سراب ها به دلایل تاریخی و فرهنگی برای ایرانیان دارای اهمیت بالایی است و امروزه هم همچنان علاوه بر اهمیت زیستی و کشاورزی و اقتصادی یکی از مهمترین تفرجگاه های مردم ایران محسوب می شوند. در ادامه ی مسیر 2safar شما را با سراب صحنه آشنا خواهیم کرد.