جاذبه های گردشگری ایران - سراب نیلوفر کرمانشاه

2safar

در ابتدای سفر به کرمانشاه به این نکته اشاره کردیم، که این شهر تاریخی و این منطقه ی باستانی در پهنای جغرافیایی گسترده شده که از تفاوت اقلیمی و آب و هوایی متنوعی برخوردار است و همین موضوع برای گردشگران جذابیت بسیاری دارد، چرا که در فواصل جغرافیای کوتاه، تفاوت های اقلیمی و جغرافیایی قابل محسوس و مشخصی مشاهده می شود، اما در کنار این تنوع زیستی ، کرمانشاه دارای سراب های زیبا و دیدنی است که مردم شهر های مختلف این استان را به دامن طبیعت می کشاند و اوقات لذت و دیدنی را برای خانواده ها و گردشگران ایجاد می کند.

2safar

یکی از سراب های معروف استان کرمانشاه سراب نیلوفر است، مکانی تفریحی و سیاحتی که از جنبه های مختلف برای اقشار متفاوتی از مردم جذابیتی بالا دارد و سلیقه های متفاوتی را به این مکان می کشاند. این مکان خوش آب و هوا در 20 کیلومتری شهر کرمانشاه واقع شده که برای رسیدن به این سراب باید به قسمت شمال غربی شهر کرمانشاه بروید و از کمربندی کرمانشاه به سمت غرب به میدان سنجابی رفته و سپس مسیر بلوار دولت آباد را در پیش بگیرید، در انتهای این بلوار جاده ی کرمانشاه به سمت کوزران قرار دارد که مسیر های انحرافی و فرعی به سمت روانسر و اسلام آباد هم از این جاده قابل دسترسی است، پس از گذراندن تقریبا 20 کیلومتر به سراب نیلوفر خوهید رسید، دریاچه ای کوچک با مساحتی در حدود 1331 هکتار که در میان منطقه ای اطراف فضای دلنشین و سرسبزی را ایجاد کرده است.

2safar

ویژگی بارز این دریاچه همان طور که از اسم آن پیداست، گل های نیلوفری است که در برخی فصول به ویژه بهار و تابستان سطح دریاچه را پر می کنند و صحنه ای باشکوه از شکوفه های نیلوفر روان بر روی دریاچه هر ببینده ای را به سوی خود جلب می کند. بنا به گزارش های رسمی دریاچه ی سراب نیلوفر ، در ارتفاع 25 متری از سطح آب قرار دارد که آب این دریاچه از طریق سراب ها و سرچشمه های موجود در بخش های زیرین آن تامین می شود. عمق این دریاچه در قسمت های مختلف متفاوت است و گل های نیلوفر و پوشش گیاهی بخش های وسیعی از سطح آب دریاچه احاطه کرده است.

2safar

آب زلال، سرد و شفاف این دریاچه تامین کننده ی قسمت های وسیعی از زمین های کشاورزی و روستاهای اطراف است، اما مهمترین ویژگی این دریاچه جنبه ی تفریحی و گردشگری این دریاچه برای مردم استان و گردشگران کرمانشاه است. امکانات رفاهی و تفریحی این مجموعه، پذیرایی از گردشگران را راحت تر کرده است.

2safar

هرچند شنا کردن در این دریاچه ممنوع است، اما بسیاری از مردم محلی این مکان را یکی از مکان های تفریحات آبی می دانند، البته قایق های پدالی و موتوری هم یکی از امکانات رفاهی در این دریاچه است، گردشگران در این مجموعه علاوه بر مناظر زیبا و دیدنی، گل های نیلوفر و جانداران و ماهی های در دریاچه، روح تپنده ی جاری در کنار این دریاچه را خواهند دید، کودکان در کنار دریاچه بازی های مختلف و دسته جمعی را انجام می دهند، خانواده ها سفرهای غذا را پهن می کنند و انعکاس نور در آب در هنگام غروب آفتاب و شب تصاویری زیبا و دیدنی را خلق می کند.

2safar

نکته دیگر در خصوص دریاچه نیلوفر ، به خود گل های نیلوفر باز می گردد، گلی زیبا در در بسیار از تصاویر حکاکی شده بر سنگ نقش های باستانی منعکس شده اند، گلی که سنگ نقش های آن را می توان در قسمت های مختلف تخت جمشید و طاق بستان دید. تصویری که بخش از هویت سرزمین مان به شمار می رود.