جاذبه های گردشگری ایران - سنندج

جاذبه های گردشگری ایران - سنندج

2safar

2safar این بار همراه با شما راهی یکی از شهر های غربی ایران می شود، مردمان آن دیار کرد هستند، که از قدیمی ترین ساکنان فلات ایران به شمار می آیند و در نواحی غرب کشور در پهنه ی وسیعی گسترده شده اند. ما در سفر به شهر سنندج شما را با جاذبه های گردشگری این شهر آشنا خواهیم کرد.

2safar

اگر به هر نقطه ای از ایران سفر کنید، چند مشخصه را در همه ی آنها می توانید ببینید، اولین ویژگی آنها قدمت و دیرینگی تمدنی است که در همه ی شهر ایران وجود داشته و امروزه هم شهر های بزرگ را می توان در کنار مراکز تمدنی متنوع این سرزمین مشاهده کرد، نکته دوم هم دقیقا همین تنوع تمدنی است، که برگرفته از کثرت هویتی بسیار رنگارنگ و زیبای این سرزمین است، تمام نقاط ایران و همه ی آن مناطق باستانی و تاریخی حول تمدنی از اقوام و ادیان شکل گرفته اند که همگی رنگ و طرحی زیبا از قالی ایران هستند. سنندج هم یکی از این طرح هاست، با این تفاوت که قدمت شهر نشینی سنندج به دوران صفویه باز می گردد، اما این منطقه از دوران ماد ها، همواره یکی از زیستگاه تمدن بشری به شمار می آمده و باستان شناسان هم در مناطق مختلف استان کردستان بقایای باستانی بسیاری را کشف کرده اند. البته در برخی از کتیبه های باستانی از جمله هخامنشی و ساسانی می توان نام پارسوا را مشاهده کرد که در محدوده ی جغرافیایی سنندج کنونی وجود داشته است.

2safar

با این حال، شهر سنندج که مردم این شهر و کرد های دیگر مناطق آن را با نام سنه می شناسند، در خلال حکومت شاه صفی در حدود سال 1046 توسط یکی از بزرگان کرد با نام سلیمان خان اردلان پایه ریزی می شود و شهری با نام سنه به جغرافیای سیاسی ایران اضافه می گردد. این شهر امروزه مرکز استان کردستان به شمار می رود. خانواده ی اردلان از جمله بانیان و بزرگان این شهر طی دوران صفویه و قاجاریه بودند و یکی از خانواده های پرنفوذ ایرانی نیز محسوب می شدند.گردشگران امروزه به شهری بالغ بر 380 هزار نفر جمعیت سفر می کنند، شهری که مانند یک دژ در میان کوه های نواحی زاگرس قرار گرفته، کوه آبیدر در غرب، کوه شیخ در شمال، کوه سراج الدین در جنوب این شهر را احاطه کرده اند. علاوه بر این، موقعیت کوهستانی این شهر از دیر باز معماری پلکانی به شکلی مدرن تر در این شهر ایجاد کرده است و طبیعت زیبای این شهر و مناطق اطراف آن، این شهر را به یکی از مقاصد تفریحی در فصول معتدل و گرم سال تبدیل کرده است، این درحالی است که سنندج شاهد زمستان های سختی می باشد.

2safar

در این شهر زیبا یکی از نمود های تنوع فرهنگی و هویتی ایران محسوب می شود، گردشگران با جاذبه های متعددی به لحاظ تاریخی، فرهنگی و محیطی رو به رو هستند و اوقات لذت بخشی را در کنار مردم خونگرم و شاد این شهر پیش رو خواهند داشت، در ادامه ی این مسیر با ما همراه باشید تا در خلال گردش در خیابان ها و بنا های قدیمی شهر سنه یا همان سنندج شما را با بافت فرهنگی، قومی و مذهبی این شهر نیز آشنا کنیم.