جاذبه های گردشگری ایران - سنگ نوشته خرم آباد لرستان

جاذبه های گردشگری ایران - سنگ نوشته خرم آباد لرستان

2safar

در نزدیکی قلعه فلک الافلاک جاذبه های تاریخی متعددی وجود دارد که محوریت این دژ باستانی در این ناحیه را بیشتر نشان می دهد. در حدود هزار متر کمتر یا بیشتر از قلعه فلک الافلاک، یکی از آثار تاریخی معروف در شهر خرم آباد وجود دارد که بسیاری بر این باورند که این اثر تاریخی یک تابلو اعلان بوده که به صورت یک سنگ نوشته تا به امروز باقی مانده است. در قسمت جنوبی شهر خرم آباد، در مسیری که به خوزستان منتهی می شود، از گذشته یک راه وجود داشته که امروزه با نام خیابان شریعتی شناخته می شود، در این خیابان که به مسیر جاده ی تهران – خوزستان می رسد، صخره ای مکعب شکل وجود دارد، که بر روی آن نوشته های به زبان کوفی حکاکی شده که برای گردشگران این شهر تاریخی جذاب و تماشایی است.

2safar

بر اساس تحقیقات صورت گرفته و اطلاعاتی که در خصوص این سنگ نگاره وجود دارد، این اثر متعلق به قرن ششم هجری قمری است، که در این دوره ی تاریخی سلجوقیان بر قسمت های وسیعی از ایران حکومت می کردند و خرم آباد امروزی و لرستان بخش از قلمرو آنان به شمار می رفت و این سنگ نگاره بر روی صخری بزرگ به دستور ابو سعید برسق در حدود سال 513 هجری قمری ساخته شده است. هنگامی که با این اثر تاریخی رو به رو می شوید، در ابتدا یک اثر تاریخی ساده ای است، که برخی فرامین حکومتی بر روی آن نگاشته شده، اما همین اثر ساده تاریخی بازگو کننده ی اهمیت مسیری است که امروزه هم دارای نقش ارتباطی مهمی میان غرب و نواحی جنوب ایران است و حتی پل ارتباطی مهمی میان نواحی مرکزی ایران با بین النهرین محسوب می شود، که پس از گذشت قرن ها همچنان این موقعیت استراتژیک منطقه اهمیت خود را حفظ کرده است و به همین خاطر در لابه لای سفر های تفریحی و گردشگری مان به شهر های مختلف ایران بیشتر با اهمیت هرکدام از آنها در تاریخ این سرزمین رو به رو می شویم.

2safar

سنگ نگاره ی خرم آباد در چهار صفحه نوشته شده که هر کدام در یک قسمت صخره ی مکعب شکل کنده کاری شده اند و زبان نگارشی نوشته به زبان فارسی است که به خط کوفی حکاکی شده اند. این سنگ نگاره در بر دارنده ی حکم حکومتی است که ابو سعید برسق صادر کرده و مفاد آن شامل اجازه چرای دامداران در علفزار در شاپور خواست و منع برخی از امور از سوی مردم است.

2safar

تاریخ ایران به گونه ای است که گردشگران در هر بخش از این سرزمین و هر قسمت از این خاک که قدم بگذارند، روایت های متعددی از دوره های مختلف تاریخی را خواهند شنید، روایت هایی که درک بهتری از این سرزمین را ارائه می دهند و گردشگران و مسافران این سرزمین می توانند فهم بهتری نسبت به زندگی پیدا کنند، فهمی که در ارزش مند بودن زمان و کم اهمیت دانستن بسیاری از امور را تقویت می کند و این مهمترین بخش سفر شما خواهد بود.