جاذبه های گردشگری ایران - شهر توس (طوس) مشهد

جاذبه های گردشگری ایران - شهر توس (طوس) مشهد

2safar

گردشگرانی که برای دیدن جاذبه های گردشگری مشهد راهی این کلان شهر می شوند، پس از بازدید از این شهر تاریخی، باید راهی توس شوند، شاید این باید را به واسطه ی آرامگاه فردوسی در شهر بدانید اما هنگامی که وارد این شهر می شوید تازه با فضایی آشنا خواهید شد که بخش مهمی از تاریخ این سرزمین است و یکی از قدیمی ترین شهر های آن خطه از سرزمین ایران به شمار می آید.اگر بخواهیم از تاریخ توس سخنی بگوئیم باید به سراغ کتاب های تاریخی برویم که از دوران باستان خبر می دهند. بر اساس آثار مکتوب در خصوص تاریخ ایران، این شهر را باید با افسانه ها و اساطیر ایرانی گره زد، زمانی که جمشید توس را می سازد و تاریخ این شهر در میان افسانه های ایرانی شکل می گیرد(هر چند در میان اساطیر ایرانی هم پهلوانی با همین نام به چشم می خورد).

2safar

اما در کتاب های تاریخی و سند های برجامانده از دوران باستان، در عهد هخامنشی شهری در این بخش از ایران با نام سوسیا وجود داشته است و اثری از نام توس نیست ولی منظور از آن شهر ،توس بوده و حتی در کتاب اوستا(کتاب دیدنی ایرانیان باستان) از آن شهر که همین توس بوده، به اسم اُوروِ نام می برد. بنابراین نامی از خود شهر توس تا زمان ساسانیان در میان نیست ، اما این شهر بر اساس کاوش های باستان شناسان، شهری باستانی بوده است. از این رو، گردشگران به یکی دیگر از شهر های قدیمی ایران قدم می گذارند و شاهد حکایت و داستانی هایی از تاریخ ایران در این شهر خواهند بود. توس بعد حمله اعراب به ایران باز هم از رونق نیفتاد، به گونه ای که در رویداد های تاریخی پس از ورود اسلام نام توس را بارها می شنویم و نشانه ها و بنا متعددی از آن دوره ی تاریخی هم در این شهر برجای مانده است.

2safar

توس تنها، شهری بزرگ و وسیع نبوده بلکه مجموعه ای از روستاها تحت عنوان ولایت توس بوده است. در زمان خلافت هارون الرشید عباسی، توس یکی از مراکز مهم سیاسی در خلافت عباسی در ایران بود و سناباد نوغان که محل شهادت امام هشتم شیعیان بوده هم در نزدیکی این شهر قرار داشت. اما با محوریت آرامگاه علی بن موسی الرضا، شهر مشهد شکل می گیرد و توس از مرکزیت می افتد. با این حال، گردشگرانی که به خراسان سفر می کنند نمی توانند در مقابل وسوسه ی دیدن چنین شهری مقاومت کنند، شهری که جاذبه های گردشگری و تاریخی متعددی را در خود جای داد و یکی از قدمی ترین و تاریخی ترین شهر های شمال خراسان است. به لجاظ جغرافیایی برای رسیدن به این باید 35 کیلومتر را از شهر مشهد طی کنید تا به توس برسید، این شهر در شمال غربی مشهد واقع شده است. گردشگران در این شهر می توانند بقعه ی هارون الرشید، آرامگاه فردوسی را از نزدیک مشاهده کنند، همچنین برای دیدن برج و بارو های باستانی باید به بیرون از شهر توس بروند.

2safar