جاذبه های گردشگری ایران - طاق بستان کرمانشاه - قسمت چهارم

جاذبه های گردشگری ایران - طاق بستان کرمانشاه - قسمت چهارم

2safar

در نمایی دور از طاق بستان دو طاق بزرگ و کوچک به عنوان مشخصه ی اصلی این اثر باستانی بیشتر به چشم می آیند و جزئیات ریز تر را باید از نزدیک مشاهده کرد ، طاق هایی که هویت شهر و منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده و برای قرن ها این مکان را به یکی از مناطق مهم در ایران بدل می کرد و به نوعی مشخصه ی اصلی شهر بود. شهری که در طول قرن ها در کنار این دو طاق شاهد فراز و فرود های بسیاری بوده است.

2safar

در مقابل دو طاق این مجموعه ی باستانی دشتی فراخ قرار داشته ،که امروزه در بخش هایی از آن استخوان های یافت شده که نشان دهنده ی جنگ های خونین در این ناحیه بوده است، جمجمعه هایی جوان با شکاف هایی از تیر و تبر ، که در یک کیلومتری طاق بستان محوطه ای وسیع را تشکیل می دهد که امروزه سازمان میراث فرهنگی مانع ساخت و ساز در آن شده و گردشگران در مسیر منتهی طاق بستان این بخش باستانی را مشاهده خواهند کرد.

2safar

اما اگر به سراغ های طاق برگردیم، ابتدا از مهمترین اثر موجود در طاق بستان شروع می کنیم، که قسمت طاق بزرگ این مجموعه به شمار می رود، طاقی ایوان مانند است که در فضایی به عرض 7 متر و 85 سانتیمتر و ارتفاعی 11 متر و 90 سانتیمتری ایجاد شده و عمق این ایوان هم 7 متر و 65 سانتی متر است. طاقی بزرگ با جزئیاتی هنرمندانِ و زیبا، که علاوه بر ارزش تاریخی و باستانی، به لحاظ زیبا شناسی و هنر از اهمیت بالایی برخوردار است و شکوه و توانایی معماری آن دوره یِ تمدن ایرانی را به رخ می کشد.

2safar

در طاق بزرگ، تاج گذاری خسرو پرویز ، پادشاه پر آوازه ی ایرانی عصر ساسانیان به تصویر درآمده است و مانند صحنه ای بزرگ پر شده است از ، جزئیاتی ظریف و دقیق. از یک سو در کناره ی ورودی طاق درخت زندگی نقش بسته و فرشتگان بالدار با ظرافتی عجیب حضور دارند، ظرافتی که از نقوش صورت تا انحنای اندام و لباس ها و زیور آلاتشان را در بر می گیرد. از بخش های دیگر این طاق مجالس شکار گراز ، پرندگان و جشن های پادشاهی به تصویر کشیده شده اند.

2safar

اما اصلی ترین سنگ نگاره های طاق بزرگ مراسم تاج گذاری خسرو پرویز است، سنگ نگاره ای که شاه در وسط ایستاده است و فر ایزدی شاهان ایرانی را به صورت حلقه ای نمادین از فروهر تحویل می گیرد، بین سبک لباس های شاه و نماد اهورامزدا، تفاوت های اندکی وجود دارد و شلوار هایی چین دار به پا دارند. در سمت چپِ خسرو پرویز ایزد نگهبان آناهیتا ( ایزد بانوی آب ،که نماد خرمی و سر سبزی است) قرار گرفته است.

2safar

در زیر سنگ نگاره ی تاج گذاری خسرو پرویز سنگ نگاره ی برجسته ی دیگری متعلق به خسرو پرویز قرار گرفته که پادشاه ایران، زره پوش و نیزه به دست و سوار بر اسب ، به تصویر کشیده شده و گردشگران این نقوش سنگی را با جزئیات شگفت انگیز و حیرت انگیز خواهند دید .