جاذبه های گردشگری ایران - طاق بستان کرمانشاه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - طاق بستان کرمانشاه - قسمت اول

2safar

در شهر کرمانشاه، گردشگران با جاذبه های دیدنیِ متعددی روبه رو خواهند بود، جاذبه هایی که تعدادی از آن در خود شهر کرمانشاه قرار دارد و برخی از آثار تاریخی و باستانی این شهر هم در اطراف آن قرار گرفته است، اما اولین مکانی که گردشگران به واسطه ی شهرت و آوازه ی آن در شهر کرمانشاه خواهند دید، مجموعه طاق بستان است.

2safar

این اثر باستانی در دامنه ی کوه های قسمت شمال غربی کرمانشاه قرار دارد و یکی از مجموعه های باستانی مشهور و مهم ایران محسوب می شود. طاق بستان که به زبان کُردی ، تاق وه سان خوانده می شود، به معنای طاق سنگی است، که بر روی بخش دامنه ی کوه تراشیده شده و روایت گر قسمت های متعددی از تاریخ دوران ساسانی در ایران است.

2safar

این مجموعه باستانی در قرن سوم میلادی و در حکمرانی ساسانیان ایجاد شده است، موقعیت و جایگاه این منطقه در دوران ساسانی، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به عنوان باغات شاهی مورد توجه شاهان ساسانی قرار داشته است. چشمه جاری و حوض کنار مجموعه طاق بستان فضا و محیط بسیار دلنشینی دارد، که امروزه هم یکی از مکان تفریحی مردم و گردشگران در کرمانشاه به شمار می آید.

2safar

مجموعه ی طاق بستان از حیث تاریخی، فرهنگی، هنری و اجتماعی دوران باستان در ایران از ارزش بالایی برخوردار است و سنگ نگاره های این مجموعه ی تاریخی ، روایت رویداد های مهم تاریخی دوران ساسانی است و گردشگران شاهد بخش های از تاریخ، آمیخته با هنر و معماری آن دوره هستند ، که بازگو کننده ی بخشی از هویت اجتماعی آن دوره تاریخی نیز می باشند.

2safar

در سال های ابتدایی حکمرانی پادشاهان ساسانی، تخت جمشید و نقش رستم (که از مجموعه های باستانی هخامنشی به شمار می رفتند) محل نگاشته شدن نگاره ها و کتیبه های ساسانیان هم بود، اما اردشیر دوم، پادشاه شهیر ساسانی ، مجموعه طاق بستان را به اصلی ترین مجموعه ی سنگ نگاری عهد ساسانی بدل کرد و شاهان بعد از او نیز آثار دیگری بر این مجموعه افزودند، به گونه ای که امروزه طاق بستان نمایانگر آثار پادشاهان مختلف ساسانی است و گردشگران در محوطه ای کوچک طاق بستان شاهد مجموعه ی بی نظیری از سنگ نگاره ها، کتیبه ها و نقوش برجسته ی آن دوره ی تاریخی هستند.

2safar

در طاق بستان، رخداد های تاریخی مانند تاج گذاری خسرو پرویز، تاج گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و چندین کتیبه به زبان پهلوی وجود دارد، که با نقوش برجسته ی سنگی آراسته شده اند. در این سنگ نگاره ها بخش های مختلفی از هویت اجتماعی دوره ی ساسانی از نحوه ی پوشش تا آلات موسیقی بکار برده شده به روشنی نمایانگر هستند.

2safar

طاق بستان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم یکی از بهترین ویترین های قدرت و شکوه ساسانیان به شمار می رفته و تجمیع چنین رخ داد هایی بر محوطه ی طاق بستان هم ناشی از اهمیت موقعیت جغرافیایی این مجموعه است.در ادامه ، در سایت 2safar بخش های مختلف و قسمت زیبای این محوطه ی تاریخی را برای شما معرفی خواهیم کرد.