جاذبه های گردشگری ایران - غار علیصدر همدان

جاذبه های گردشگری ایران - غار علیصدر همدان

2safar

شهر همدان در مناطق کوهستانی رشته کوه زاگرس قرار گرفته و کوه الوند یکی از نمود های این شهر تاریخی و زیبا به شمار می رود. از این رو، جاذبه های طبیعی همدان یکی از اجزای غیر قابل انکار زیبایی ها و هویت آن است. به همین منظور در گام اول سفرمان به همدان به سراغ یکی از معروف ترین جاذبه های طبیعی و گردشگری شهر همدان می رویم، که برای برخی معروف ترین جاذبه گردشگری این خطه محسوب می شود و بسیاری با شنیدن نام همدان، غار علیصدر را به خاطر می آورند.

2safar

غار علیصدر یکی از معروف ترین جاذبه های طبیعی ایران است که از شهرت جهانی برخوردار می باشد، این غار را طولانی ترین غار آبی جهان می دانند که بیشترین مسیر قایق رانی در میان غار های آبی جهان را دارد. همین نکته کافی است که بسیاری از گردشگران و علاقه مندان خود را به همدان می رسانند تا از این نمونه ی خاص دیدن کنند. غار نوردان، زمین شناسان و گردشگران طبیعت گرد هم این غار را یک مقصد بی عیب و نقص برای سفری هیجان انگیز تصور می کنند، که البته تصوری درست و بجاست.

2safar

اگر می خواهید خود برای دیدن غار علیصدر به همدان برسانید، باید راهی شهرستان کبودرآهنگ در نزدیک شهر همدان بشوید. دیدن غار علیصدر ارزش پیومدن مسیر تقریبی یک ساعته میان همدان تا کبودرآهنگ را خواهد داشت و بدون شک یکی از سفر های به یادماندنی شما به شمار خواهد رفت. این غار در نزدیکی روستای علی صدر قرار دارد و نام غار هم به واسطه ی نام روستا ست. همدان در ارتفاع بالاتری از سطح دریا قرار دارد و غار علیصدر هم در ارتفاعی 2000 متری از سطح دریا واقع شده است. یکی از جاذبه های دیدنی و تماشایی غار، رودخانه ی جاری در درون غار است که گردشگران برای پیمودن مسیر مشخص شده در غار می باید مسافتی را با قایق طی کنند که از بخش های جذاب برای گردشگران به شمار می رود.

2safar

عبور از دل غاری زیبا با تماشای ساختاری های سنگی حیرت انگیز برای گردشگران تجربه ی جذابی است و این درحالی است که بخشی از مسیر غار از میان آب عبور می کند و گردشگران سوار بر قایق های تعبیه شده در محیط می توانند دیواره ها و قسمت های مختلف این غار را نظاره کنند. ولی پیشنهاد می کنیم که اگر می خواهید از این غار دیدن کنید، روزهای آخر هفته را انتخاب نکنید، چرا که ازدحام و شلوغی غار ممکن است لذت دیدن چنین فضایی را کم کند. غار علیصدر همواره از سوی مردم محلی به عنوان یک سراب زیر زمینی مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه در دهه 1340 شمسی بخش های مختلف غار مورد بررسی قرار گرفت و در سال 1352 دهانه ی غار برای بازدید و توسعه بیشتر باز تر شد.

2safar

دلان های پیچ در پیچ با دهلیز های بلورین و سنگی غار در کنار آبی شفاف و زلال تماشای ترین ترین جاذبه طبیعی همدان است که با قندیل های زیبا جلوه ای تماشایی تر پیدا کرده است. محیط های اینچنین علاوه بر تجربه ای تازه و لذتی فراموش نشدنی، آرامشی را به گردشگران منتقل می کند که ناشی از فضای زیرزمین غار است و گردشگران می توانند در این غار بخشی از عظمت و بزرگی خدواند را در خلق زیبایی های این جهان پهناور و شگفت انگیز مشاهده کنند.