جاذبه های گردشگری ایران - غار قوری قلعه کرمانشاه - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - غار قوری قلعه کرمانشاه - قسمت سوم

2safar

در معرفی جاذبه های گردشگری غار قوری قلعه ی کرمانشاه به تالار مریم و قندیل های مجسم آن رسیدیم که در فاز اول کاوش های این غار قرار داشتند. فاز دوم کاوش های غار قوری قلعه هم به سه تالار تقسیم می شود که آنها را با اسم های عروس، بلور و نماز تفکیک کرده اند. طول کاوش های صورت گرفته در فاز دوم بیش از یک کیلومتر است و بخش شاخص و منحصر به فرد این فاز که نسبت به دیگر بخش های غار قوری قلعه و دیگر غار های اینچنین متمایز است، تالار بلور می باشد. ویژگی بارز و خاص تالار بلور در قندیل های پرده ای است که درحوضچه وسط این بخش قابل مشاهده می باشند. در تالار بلور حوضچه ای زیبا و آب شفافی وجود دارد که قندیل هایی بر روی سقف آن قرار گرفته و قسمت متمایز این قندیل ها صدای آهنگین و زیبایی است که با تماس دست و لمس آنها ایجاد می شود، ویژگی این قندیل ها باعث شده تا تالار بلور برای گردشگران یکی از محبوب ترین بخش های غوری قلعه باشد و این پدیده ی طبیعی هم یکی از نمونه های منحصر به فرد این غار محسوب شود.

2safar

تالار دیگر این فاز را تحت عنوان عروس می شناسیم. تالاری با سنگ های براق، درخشنده و کریستالی که به واسطه ی رنگ سفید و زیبایش عروس نام گرفته است. زیبایی این بخش از غار قوری قلعه ، حیرت انگیز است و قندیل های باریک و زیبا که در کنار هم منظره ای باشکوه را تشکیل می دهند، گردشگران را انگشت به دهان می کند، این پدیده های طبیعی به زیبایی هرچه تمام تر در قسمت های مختلف ایجاد شده اند و تصاویری شگفت انگیز از هارمونی طبیعت و حرکت خودکار موجودات هستی را به نمایش می گذارند، حرکتی که بدون وجود نظم و ناظم آن قابل تصور نخواهد بود. نکته ی جالب در خصوص قندیل های این بخش ارتفاع بلند آنهاست که در حدود 2 تا 8 متر می باشند و رنگ شفافی دارند.

2safar

پس از این تالار، تونلی قرار دارد که برخی لقب ترسناک ترین بخش غار را به این قسمت داده اند، بخشی که سقف غار با سطح آب تماس پیدا می کند و این ویژگی کافی است تا آن را تونل برزخ به نامند. اما تا اینجا داستان غار قوری قلعه قندیل ها و ترکیب متمایز ساخت آنها برای گردشگران فریبنده و جذاب بود، ولی آبشار های غار قوری قلعه که در فاصله ی 3 هزار متری عمق زمین جاذبه ای نادر است، که برخی از تصاویر بیان شده در داستان ژول ورن در سفر به اعماق زمین را جلوی چشم گردشگران می آورد، آبشاری با ارتفاعی 12 متری ، که از نادر ترین ویژگی های این غار به شمار رفته و گردشگران را بیشتر مجذوب و شگفت زده خواهد کرد.

2safar

قدمت 65 میلیون ساله ی غار بدون شک نمی تواند بدون اثر و آثار از انسان های اولیه و دیگر دوران باستانی نداشته باشد، این غار شگفت انگیز یکی از سکونت های انسان اولیه بوده و از دیگر عصر های عهد باستان هم بقایایی در خود نگه داشته است. در این میان، می توان به ظروف نقره ای، سفال های باستانی اشاره کرد، که برخی از این آثار ازجمله سفال ها و سکه ها را متعلق به ساسانیان می دانند، کتیبه ای هم به خط پهلوی در غار قوری قلعه قرار وجود دارد که چهره این پدیده ی طبیعی را در عصر های مختلف تاریخ به نمایش می گذارد. با اینکه از بخش های مختلف این غار دیدن کردیم، اما این نوشته تنها بخش کوچکی از زیبایی های غار قوری قلعه را می تواند نمایان کند و شاید تنها نقش آن ترغیب شما برای دیدن این مکان منحصر به فرد باشد.