جاذبه های گردشگری ایران - غار قوری قلعه کرمانشاه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - غار قوری قلعه کرمانشاه - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی غار قوری قلعه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه، به بخش های مختلف این غار هزار تو و زیبا سر می زنیم و دیدنی های این اثر طبیعی با شکوه را با هم خواهیم دید. اما پیش از شروعِ سفر در داخل غار ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که نام این غار و روستای نزدیک غار یکی است ولی هیچ سند و اثری در خصوص تعلق و چرایی این اسم وجود ندارد و مانند بسیاری از آثار تاریخی و باستانی داستان ها و روایت های متعددی در خصوص آن وجود دارد، که هیچ کدام ثبت نشده اند.

2safar

یکی از ویژگی های غار قوری قلعه هوای و دمای داخل غار است که امکان بازدید آن در فصول مختلف سال امکان پذیر است، این در حالی است که مناطق اطراف غار دارای زمستان هایی سخت و برف گیر هستند، اما گردشگران به راحتی می توانند در فصل های سرد هم قسمت های مختلف و زیبای این غار سحرانگیز را ببینند. شاید واژه ی سحرانگیز را همراه با مبالغه بدانید اما وقتی قدم به این مکان می گذارید، داستان جور دیگری است و این شمایید که کلمات مبالغه انگار را در خصوص این غار، تنها بخشی از داستان خواهید دانست.

2safar

کاوش های صورت گرفته در قوری قلعه را فاز بندی کرده اند و این فاز بندی امکان تقسیم بندی بخش های مختلف این غار را فراهم می کند. فاز اول کاوش ها به محدوده ای در حدود 500 متر گفته می شود که دو تالار به نام های تالار کوهان شتر و تالار مریم شناسایی و تعیین شده اند. که هرکدام دارای ویژگی های متنوعی هستند. تالار مریم به واسطه ی وجود یک قندیل شبیه به تصویر حضرت مریم به این نام خوانده می شود و قصه این بخش درست در همین جاست. در تالار مریم، دریاچه ای وجود دارد که قندیل هایی از سقف و دیوار های آن آویزان شده اند و این صحنه هنگام ورود به این تالار و دیدن آن حیرت انگیز است.

2safar

قندیل هایی که در اشکال مختلف به طور تصادفی، تصاویری خاص را به ذهن بینندگان و گردشگران متبادر می کنند، که بر اساس پیش زمینه های ذهنی و فرهنگی مان شبیه به برخی تصاویر ذهنی ما هستند، از جمله می توانیم به قندیل هایی شبیه به کوهان شتر، قلب، طوطی، نیم رخ شتر، شیر سنگی، کرکس، برج پیزا و حتی مجسمه ی فردوسی و غریب تر بابانوئل اشاره کرد. منظره ای که برای گردشگران در عین هیجان و شعف ، لذتی فراموش نشدنی را به دنبال خواهد داشت.

2safar

البته برخی از کارشناسان معتقدند که نمایشی شدن این غار باعث شده برخی از جانداران موجود در این مکان از بین بروند، این کارشناسان با تاکید بر یافته های خود معتقدند که مهره دارانی مانند سمندر خال زرد و خفاش ها که زمانی این مکان قلمرو زیستی آنها به شمار می رفته اکنون در این غار زندگی نمی کنند و غار قوری قلعه زیستگاه یکی از نادر ترین خفاش های جهان با نام خفاش موش گوشی بوده است. زیست گاهی که براساس یافته های باستان شناسان از جمله زیست های اولیه انسان های اولیه و عصر آهن بوده است. این تازه اول مسیری است که 2safar در غار قوری قلعه در پیش گرفته و بخش های دیدنی و جذاب دیگری هم در این مکان قرار دارد که در ادامه ی سفرمان به سراغ آنها خواهیم رفت.