جاذبه های گردشگری ایران - غار قوری قلعه کرمانشاه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - غار قوری قلعه کرمانشاه - قسمت اول

2safar

جاذبه های گردشگری کرمانشاه هرکدام بخشی از علایق گردشگران را پوشش می دهند، جاذبه تفریحی و طبیعی در کنار جاذبه های باستانی و تاریخی و از سوی دیگر، جذابیت های فرهنگی و بومی، همگی بخش های متکثری از تنوع زیست بومی و قومی این منطقه را تحت پوشش قرار می دهند و گردشگران را هم با طیف وسیعی از جاذبه های گردشگری روبه رو می کند.

2safar

اما یکی از جاذبه های گردشگری در کرمانشاه چنان پرآوازه و دیدنی است که علایق متنوع و متکثر گردشگران را از سنین مختلف تا قومیت ها و ملیت ها را در بر خواهد گرفت، مکانی رویایی، زیبا، تاریخی و باستانی و به طور خلاصه حیرت انگیز که در کنار تمام زیبایی هایش از هیجان انگیز ترین سفر های گردشگران به شمارمی رود.

2safar

اسم غار قوری قلعه نامی آشنا برای بسیاری از افراد است، مکانی حیرت انگیز و شگفت آور که گوشه ای از قدرت و زیبایی خالق این جهان را به ما نشان می دهد. غار قوری قلعه ی کرمانشاه متعلق به نواحی اورامانات است، مکانی منحصر به فرد در دل کوه شاهو، با مناظری بکر، زیبا و جنگی که رسیدن به این غار را برای گردشگران لذت بخش تر می سازد. غار قوری قلعه در حدود 90 کیلومتری شهر کرمانشاه قرار دارد که برای رسیدن به این مکان باید جاده کرمانشاه به سوی روانسر را در پیش بگیرید و پس از رسیدن به روانسر در جاده ی روانسر به سمت پاوه مسیر نهایی است که تا این غار 25 کیلومتر فاصله خواهید داشت.

2safar

غار قوری قلعه در دامنه کوه زیبا و بلند شاهو قرار دارد که پوشش گیاهی و درختان این منطقه در کنار جاده ی پر پیچ و دره های اطرافش فضایی رویایی را در ذهن متبادر می کنند. تابلو های راهنما، رسیدن شما به این غار و روستای قوری قلعه را ساده می کنند. در سایه های همیشه مداوم اطراف غار می توانید وارد ورودیه این محوطه ی غار شوید که نسبت به دیگر جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه از امکانات بهتری برخوردار است. پس از رسیدن به این منطقه تازه با یکی از خارق العاده ترین جاذبه های طبیعی ایران و جهان روبه رو می شوید و داستان این غار افسانه ای تازه آغاز می شود.

2safar

کارشناسان و باستان شناسان قدمت غار قوری قلعه را متعلق به 65 میلیون سال پیش می دانند، تصور این رقم هم بسیار دشوار و دور از ذهن است. این غار که یکی از معروف ترین آثار طبیعی ایران و خاور میانه به شمار می رود، بزرگ ترین غار آبی در آسیا و طولانی ترین غار در ایران شناخته شده و بر اساس اطلاعات ثبت شده، این غار به عنوان یکی از 7 اثر طبیعی ملی ایران به ثبت ملی رسیده است.

2safar

درازای غار قوری قلعه بر اساس کاوش های متعدد صورت گرفته در این غار به 12 کیلومتر می رسد و عمقی در حدود 3140 متر دارد. اولین کاوش های انجام شده به صورت تخصصی در این غار در سال 1355 هجری شمسی در توسط غار شناسان انگلیسی بود که در سال های بعد گروه های اروپایی دیگری از جمله فرانسوی ها مراحل دیگر این کاوش ها را انجام دادند و کارشناسان و غارنوردان ایرانی هم در دهه های بعدی بخش های تازه ای از این غار افسانه ای را نمایان کردند. در ادامه ی 2safar به قسمت های مختلف این غار خواهد رفت و شما هم می توانید در این مسیر ما را همراهی کنید.