جاذبه های گردشگری ایران - قلعه شوش خوزستان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - قلعه شوش خوزستان - قسمت اول

2safar

هنگامی که گردشگران به شهر شوش قدم می گذارند، هویت باستانی این شهر برای آنها پررنگ تر می شود، این هویت تاریخی با بنا و جاذبه های باستانی اش عینی تر می شوند و گردشگران به یکی از قدیمی ترین شهر های جهان پا می گذارند. گردشگران در کنار پایه های سنگی و ستون های به زمین افتاده ی کاخ آپادانای شهر شوش (که پیش تر به معرفی آن در 2safar پرداختیم) در فاصله ای دورتر یک قلعه آجری خواهند دید که ساختاری سالم و برج و بارو هایی قرون وسطایی اش نظر هر ببیننده ای را به خود جلب می کند. قلعه ای با معماری اروپایی در قلب شهری باستانی و در مرکز خاورمیانه سوالی است که در ذهن هر گردشگر ایجاد خواهد شد، سوالی که با دیدن آن رنگ می بازد و به یک جاذبه ی تاریخی دیدنی تبدیل می شود.

2safar

قلعه ی شوش بر روی تپه ای قرار دارد که یکی از ارتفاعات تاریخی این شهر باستانی به شمار می رود و آثار و اشیا متعددی در آنجا کشف شده است. این بنای آجری در دوران قاجار ساخته می شود اثری که مصالح آن بسیار پیش از این قلعه ساخته شده اند و در میان بخش های مختلف بنا های باستانی منطقه ی شوش بکار فته اند. اما امروز بخش های مختلفی از قلعه ی شوش را تشکیل می دهند. به طور واضح تر، پس از ورود باستان شناسان فرانسوی به این محدوده ی باستانی، اکتشافات باستان شناسان در وسعت بالا طیف وسیعی از قسمت های باستانی این ناحیه را در برگرفت و با پیشرفت گروه های باستان شناسی، آثار و اشیاء متعددی کشف شد، آثاری که نیاز به مراقبت و محافظت بیشتر داشتند. از سوی دیگر، با کنار زدن لایه های مختلف خاک، بخش های مختلفی از تاریخ ایران، در دوران باستان نمایان می شد. دیوار های به زمین افتاده و آجر های پراکنده قسمت های مختلف کاخی مانند آپادانا حجم بالایی از مصالح باستانی را ایجاد کرده بود.

2safar

در این زمان، سرپرست گروه باستان شناسی فرانسوی ژاگ دمورگان، به فکر ساخت قلعه ای به سبک قرون وسطا بر بالای تپه ی تاریخی شهر شوش افتاد که علاوه بر محافظت و مراقبت از آثار کشف شده، محل سکونت باستان شناسان مستقر در شوش باشد. نکته ی قابل توجه در مورد این قلعه، استفاده ی گروه فرانسوی از آجر ها و خشت های باستانی کاخ داریوش کبیر هخامنشی در ساخت قلعه ی شوش است، که آن را قلعه ی فرانسوی نیز می خوانند. شکل و پلان قلعه ی شوش به صورت ذوزنقه است و قلعه های سنگی اروپایی را یاد آور می شود، همان طور که گفته شد، نقشه ی قلعه متعلق به فرانسوی ها بود که به ساختار چنین بنا هایی در دوران قرون وسطا شباهت دارد، در حالی که مصالح ارزشمند تاریخی و باستانی دیگر کاخ های ایرانی اجزای این بنا را تشکیل می دهند. بسیار از کارشناسان، کار گروه فرانسوی را تخریب آثار و بقایای باستانی می دانند، این درحالی است که حجم بالای مصالح باستانی آیا سرنوشتی بهتر از دیگر آثار ویران شده می داشت؟! درحالی که آجرهای باستانی کشف شده، سریع تر تخریب می شدند.

2safar

با همه این اوصاف، این قلعه امروزه به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از جاذبه های گردشگری شهر شوش است و گردشگران بسیاری از آن دیدن کرده اند و آجر های باستانی این قلعه ی تاریخی را با دستانشان لمس نموده اند. با این حال حفظ و نگهداری همان مصالح باستانی در شکل و نمایی جدید تر هم ارزش محافظت و مراقبت خواهد داشت. با ما باشید و این قلعه را بیشتر بشناسید