جاذبه های گردشگری ایران - قلعه یزدگرد کرمانشاه - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - قلعه یزدگرد کرمانشاه - قسمت سوم

2safar

در قسمت های مختلف قلعه یزدگرد مکان هایی وجود دارد، که روزگاری بخش های مهمی از این قلعه را تشکیل می دانند، بخش هایی که روزگارِ رفته ی بسیاری را از سر گذرانیده و امروز، مشتاق میهمانانی است، که می توانند از نام و نشان این قلعه بر خاک نشسته حفاظت کنند، این قلعه روزگاری پاسدار شاه ایران بوده و قرن هاست که مامور حفاظت از هویت آن دوران است.

2safar

قبل تر در 2safar از قلعه یزد گرد و چون و چرایش گفتیم و دیوار گچی، آشپزخانه و گچ گنبد را هم معرفی کردیم، در ادامه این مسیر به تپه رش می رسیم، کرد ها به رنگ سیاه، رش می گویند و تپه رش یا همان تپه سیاه به واسطه ی سفال های تیره ی کشف شده در این مکان بوده که سفال های متعلق به دوران و همچنین آثاری از دوران اسلامی در آن یافت شده است. یکی دیگر از بقایای بجامانده از دژ دفاعی قلعه یزدگرد، محلی به نام دروازه است، این مکان که در ابتدای دیوار دفاعی قرار دارد، حدفاصل میان دو برج تکی است، که بر اساس نظر باستان شناسان محل قرار داشتن دروازه ی ورودی قله بوده است.

2safar

جای دار نام یکی از بخش های دیگری است که در محدوده ی 40 کیلومتری قلعه قرار گرفته است، جای دار بخش از روستای زرده به شمار می آید که بر اساس گفته ی مسئولین، باغ ها و زمین های این محدوه توسط فردی خیر خریداری شده و محدوده قلعه به طور کامل مورد حراست قرار خواهد گرفت. در این بخش بقایای برج ها و مخروبه هایی از دیوار های دفاعی قلعه قابل دیدن هستند. خود قلعه یزدگرد، در بالاترین نقطه ی ارتفاعات این منطقه واقع شده و برج های نیم دایره این مکان را هم احاطره کرده اند، بنا به گفته کارشناسان 3 تا 6 متر قطر این برج های نگهبانی است، که در فواصل منظم از هم قرار دارند.

2safar

آشیه وا نام برجی است که بر روی ارتفاعات شمال غربی قلعه یزدگرد واقع شده و باستان شناسان این مکان را برج دیده بانی قلعه می دانند، نقاره خانه هم برج دیدبانی دیگری است که در شمال شرقی قلعه وجود داشته و امروزه با این نام شناخته می شود. در کنار این دو برج دیده بانی می توان از قلعه ی بهنیا نام برد، مکانی که باستان شناسان در کاوش ها یشان ، آن را آتشکده ای متعلق به دوران ساسانی می دانند، که در دوران اسلامی و با تغییرات اجتماعی گسترده ی پس ورود اسلام به ایران به کارگاه شیشه گری تبدیل شد و پس از قرن ها باردیگر هویت از دست رفته ی خود را بدست آورده و آن را آتشکده ی قلعه ی یزدگرد می دانند.

2safar

یکی از نکات قابل توجه در خصوص آثار موجود در قلعه یزدگرد، وجود گچ بری های بخش های مختلفی مانند، ستون ها، سرستون ها، دیوارها و طاقچه های قسمت های مختلف این قلعه است که تصاویر و نقش های متعددی بر روی آنها ایجاد شده اند.این تصاویر و نقش ها از المان های معماری عصر ساسانی بهره برده اند و دارای تنوع بالایی هستند، گردشگران میتوانند نقش گیاه، نقوش اساطیری، حیوانات، نقش های انسان ها و نقوش هندسی متعددی را در بخش های این قلعه ببینند. از نقش برگِ گیاهِ کنگر هم می توان به عنوان یکی از خاص ترین نقوش این قلعه نام برد. نقوشی که علاوه بر نشان دادن اهمیت و جایگاه این قلعه به عنوان یکی از نفوذ ناپذیر ترین قلعه های ساسانی ، نماینگر بخش های از هویت و هنر معماری ایرانیان در عهد ساسانی است، هرچند معماران و هنر مندان ایرانی در آثار دیگر هنرمندی خود را به رخ کشیده اند اما این بار بروی دیوار های مستحکم این دژ هنر و ظرافت خود را بکار برده اند.