جاذبه های گردشگری ایران - قم

جاذبه های گردشگری ایران - قم

2safar

هر کدام از شهر های ایران داستان و تاریخ خاص خود را دارند و این موضوع در کنار تمام تنوع جغرافیای و طبیعی این شهر، برای گردشگران جذابیت بیشتری دارد، از مناطق کوهستانی غرب و نواحی شمالی ایران تا قسمت های جنوبی و شرقی، هرکدام دارای ویژگی های آب و هوایی و جغرافیایی خاصی هستند و نواحی مرکزی هم از این داستان جدا نیست، به همین خاطر، وقتی از مراکز استان های ایران سخن می گوئیم تازه بخ کوچکی از تنوعی زیستی و جغرافیایی و همچنین تاریخی ایران را برشمرده ایم و این تازه آغاز سفر ما به این سرزمین جادویی است. در ادامه ی مسیر 2safar با ما همراه باشید تا با شهر قم آشنا شویم.

2safar

اگر در پایتخت ایران قرار دارید، از مسیر های جنوبی تهران تا شهر مهم این روز های ایران، 140 کیلومتر فاصله خواهید داشت، شهری که در چهل سال گذشته یکی از مهمترین شهر های ایران به لحاظ سیاسی بوده است و این موضوع هم به واسطه ی هویت مذهبی و قرار داشتن حوزه ی علمیه ی قم می باشد. با این حال، در سفر به این شهر بدون شک می توان شناخت متمایز تری نسبت به قم پیدا کرد و با جاذبه های تاریخی و مذهبی این شهر آشنا شد. یکی از باستان شناسان فرانسوی به نام رومن گیرشمن در کتابی در شرح شهر قم دیرینگی این شهر در حدود 10 هزار سال تخمین زده بود و این گفته با کاوش های باستانی در تپه های اطراف شهر قم به واقعیت رسید، قدمتی که به دوران نو سنگی و عصر آهن باز می گردد. اگر بخواهیم برای گردشگرانی که به شهر قم قدم می گذارند، از تاریخ این شهر بگوئیم، نکته جالب در خصوص این شهر مذهبی، ساکنان زردتشتی آن در دوران ساسانی است. بر اساس یافته های باستانی و نوشته های تاریخی، در دوران پیش از اسلام، جماعتی زردتشتی با نام ممجان در قسمت قدیمی شهر ساکن بودند و شاید بتوان گفت که این شهر همیشه مکانی برای ساکنان مذهبی بوده است.

2safar

اما بیشترین هویت قم پس از حمله اعراب و ورود اسلام به ایران شکل گرفت، زمانی که دختر امام هفتم شیعیان موسی بن جعفر و خواهر امام رضا راه رسیدن به برادرش در طوس در این شهر جان خود را از دست داد و در قم دفن شد. حضور آرامگاه خواهر امام هشتم، در شهر قم این شهر را به یکی از پایگاه های شیعیان در قلب ایران تبدیل کرد، شهری که برای سالیان سال به واسطه ی قرار داشتن در مسیر جاده ی ابریشم مورد توجه بود و حال توجه بیشتری را به خود جلب می کرد.

2safar

از این رو، هنگامی که به شهر قم می روید، به شهری خواهید رفت که می توانید تحول تاریخی بسیاری از رخداد های تاریخ معاصر ایران را در آنجا پیدا کنید، بنا های تاریخی متعددی را ببنید و داستان تاریخ، فرهنگ و تنوع هویتی ایران را این بار از شهر قم دنبال کنید. اگر به تاریخ و رخ داد های سیاسی ایران علاقه ای ندارید، بنا هایی زیبا، آثار هنری متعدد و ساختار فرهنگی دیگری پیش روی شما در شهر قم است، شهری که نمی تواند از جذابیت دیدن آن و رفتن به محله ها و بازار های قدیمی اش و همچنین حرم زیبا و روحانی حضرت معصومه گذشت.