جاذبه های گردشگری ایران - مجموعه تاریخی بیستون کرمانشاه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - مجموعه تاریخی بیستون کرمانشاه - قسمت اول

2safar

بیستون نامی چنان پرآوازه است، که خط و ربط این نام را در ادبیات فارسی به کرار شنیده ایم، نامی که آوازه اش تنها در گرو داستان های اساطیری و عاشقانه فارسی نیست، اما این داستان عاشقانه چنان بیستون را بر سر زبان ها انداخته که در میان تمام شهرت و جایگاه این مکان باستانی و تاریخی، نام فرهاد ( فردی که عاشق سینه چاکی دختری به نام شیرین می شود و داستان عاشقانه و تلاش فرهاد در دیوان نظامی گنجوی، یکی از محبوب ترین و معروف ترین داستان های عاشقانه ای ادبیات فارسی است ) بر سر زبان ها افتاد.

2safar

کوه بیستون بر سر راه کرمانشاه قرار دارد و در مسیر جاده قدیمی کرمانشاه به سوی همدان قرار گرفته است و جاده معروف ابریشم هم بر روی این جاده قدیمی از مقابل این کوه وهم انگیز عبور می کند، این کوه در 32 کیلومتری شهر کرمانشاه واقع شده و بخشی از شهرستان هرسین به شمار می آید. این کوه به واسطه ی دیواره های و ارتفاع آن از شهرت بسیار بالایی برخوردار است ، به گونه ای که یکی از سایت های صخره نوردی مهم جهان به شمار می آید.

2safar

اما شهرت و اهمیت این مکان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مهم ایران و کرمانشاه به واسطه ی آثار تاریخی و باستانی است که در این مکان قرار گرفته اند. در بخش هایی از این کوه و مناطق اطراف آثار و بقایای بسیار زیبا، شگفت انگیز و دیدنی قرار دارد که این مکان را به یکی از مشهور ترین جاذبه های باستانی ایران در جهان تبدیل کرده است.

2safar

قدمت و تاریخ این مکان از دوران پارینه سنگی آغاز می شود و در بخش هایی از کوه شاهد آثاری از این دوران کشف شده است. اما این تنها بخش کوچکی از آثار باستانی و تاریخی این مکان شگفت انگیز است، از دیگر آثار موجود در بیستون می توانیم به آثاری از دوران هخامنشی، ساسانیان ، ایلخانیان و صفویه را مشاهده کنیم. مجموعه تاریخی بیستون یکی از مشهور ترین سایت های تاریخی و باستان شناسی ایران است و به عنوان یکی از میراث های بشری در سازمان یونسکو ثبت جهانی شده است. بنا بر مستندات ارائه شده تا کنون 13 اثر از این محوطه ی تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، اما مشهور ترین این آثار سنگ نبشته ی بیستون است که یکی از بی نظیر ترین آثار باستانی ایران محسوب می شود.

2safar

از دیگر آثار مشهور در این سایت تاریخی و باستانی می توان به پیکر هرکول، دیواره فرهاد تراش، بنای ساسانی، کارونسرا های ایلخانی و صفوی، محوطه ی تاریخی پارت ، نقوش برجسته ی بلاش، سایت کوهنوردی دیواره های کوه بیستون و سراب بیستون اشاره کرد.

2safar

کوه بیستون که مجموعه ای باشکوه از آثار تاریخی و طبیعی است با دشت پهناور مقابل اش، یکی از مناطق محیطی زیستی کرمانشاه هم محسوب می شود و به عنوان یکی از سایت های کوهنوردی مشهور جهان، ورزشکاران بسیاری را به سوی خود می کشاند و سایت باستانی و تاریخی این مکان هم یکی از مشهور ترین جاذبه های گردشگری است. در ادامه به معرفی بخش های مختلف این سایت تاریخی می پرسیم.