جاذبه های گردشگری ایران - مخزن آب بانگانگا بمبئی هند

جاذبه های گردشگری ایران - مخزن آب بانگانگا بمبئی هند

2safar

گردش در مناطق مختلف شهر بمبئی گردشگران را با جاذبه های مختلفی رو به رو می کند، از جاذبه های فرهنگی و مذهبی گرفته تا بنا ها و آثار تاریخی ، اما این آثار تاریخی در کنار تاریخی بودن و دیرینگی شان باور ها و اعتقاد بسیاری را هم دور خود جمع می کنند که برای گردشگران جذابیت بسیاری دارد، برای رفتن به این مکان کافی است که مسیر ایستگاه راه آهن جاده چارنی را پیدا کنید و به صورت پیاده 3 کیلومتر با معبد والکیشوار فاصله خواهید داشت، چرا این مخزن آب بخشی از معبد به شمار می رود و یکی از جاذبه های این معبد نیز می باشد. خود معبد در سال 1127 میلادی در خلال سلطنت سیلهارا در بمبئی ساخته شد و زمان ساخت این محزن را هم باید نزدیک به زمان ساخت معبد دانست، از این رو، این حوض آب یا همان مخزن، متعلق به قرن 12 میلادی است البته آنچه امروز گردشگران شاهد آن هستند، سازه ای است که در بازسازی معبد بنا شده، چرا این معبد و مخزن توسط پرتغالی ها در هنگام تسلط بر بمبئی در خلال قرن 18 و در حدود سال 1715 ویران شد و سالها بعد توسط یکی از ثروتمندان و خیّرین شهر بمبئی با نام راما کامت(Rama Kamath) بازسازی شد.

2safar

این مخزن آب یک استخر مستطیل شکل است که پله هایی اطراف این استخر را احاطه کرده اند و با وجود آنکه در نزدیکی دریا قرار دارد اما یکی از منابع آب شیرین بمبئی است. هنگامی که گردشگران به مکان بروند، تازه با جاذبه ها و بخش های جذاب این مکان آشنا خواهند شد. نشستن بر روی پله های منتهی به استخر، در ابتدا اولین جذابیتی است که گردشگران می توانند در آنجا متصور شوند، جذابیتی که برای آنان لحظات آرامش بخشی را به دنبال خواهد داشت، اما اگر خوش شانس باشید و در زمان های مشخصی به این مکان بروید، جشنواره های فرهنگی و موسیقی را در کنار استخر شاهد خواهید بود. که بدون شک تجربه ای لذت بخش و اوقات شاد و دلنشینی را برای یتان رقم می زند.

2safar

این جشنواره ها از رویداد های فرهنگی و از جمله جذابیت های فرهنگی شهر بمبئی نیز به شمار می روند. اما در کنار این رویداد در کنار مخزن آب بانگانگا، گردشگران می توانند لایه های زیرین هویت و تاریخ این مکان دیدنی را مشاهده کنند، چرا که این مخزن آب یکی از مکان های مقدس در شهر بمبئی به شمار می رود، و گردشگران می توانند هندو های متعددی را در کنار این مخزن ببینند که در آب مقدس مخزن قدم می گذارند و عبادت می کنند. هندو ها و بسیاری از اهالی بمبئی بر این باورند که آب این مخزن از رود گنگ نشات می گیرد و آب معابد اطراف نیز از این مخزن می گیرند، در نتیجه بسیاری بر این باورند که قدم گذاشتن در آب مخزن بانگانگا برای آنان شفا بخش است و از آب های متبرک و مقدس محسوب می شود.

2safar

شاید لذت قدم زدن در شهر ها و روستاهای هندوستان ، زندگی همجوار با افسانه هاست، به طوری که در این سرزمین گردشگران می توانند افسانه ها را زمینی تر ببینند و آن ها را به طور ملموس در باور های هندی ها نظاره کنند. از این رو، برای کسانی که می خواهند جهان بهتر را ببینند، هندوستان سرزمین شگفتی ها و تازگی هاست، سرزمینی که می توان در آن تنوع و تکثر موجود در نظم خلق را مشاهده کرد.