جاذبه های گردشگری ایران - مدرسه فیضیه قم - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - مدرسه فیضیه قم - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی مدرسه ی فیضیه ی قم به عنوان یکی از بناهای تاریخی و مذهبی و همچنین جاذبه ای گردشگری در این شهر به مهمترین رویداد سیاسی در این مکان می پردازیم و سپس به معرفی بخش ها و قسمت های مختلف بنا خواهیم پرداخت. اما پیش از آن ، اگر مسیر ما را در شهر قم دنبال کرده باشید، در معرفی بنای مدرسه ی فیضیه گفتیم که این مدرسه در ابتدا با نام آستانه شناخته می شد، در بسیاری متون از دوران صفویه و برخی هم از دوران قاجار آن را با نام مدرسه ی فیضیه آورده اند، با این حال دو روایت مبنی بر حضور و برجستگی یک فرد(با نام فیض کاشانی در دوران صفویه) و یک خانواده( با نام فیض در دوران قاجار) را عامل تغییر این نام گذاری می دانند، با این وجود، این نام جدا از چرایی اش امروزه یکی از بنا های مهم تاریخی معاصر ایران است و آن هم به دلیل واقعه فیضیه در این مدرسه است.

2safar

پس از شکل گیری اعتراضات سیاسی در اوایل دهه 1340 و به طور دقیق تر در 2 فروردین 1342، نیرو های امنیتی نظام شاهنشاهی برای سرکوب قائله ای که به رهبری آیت الله خمینی آغاز شده بود به مدرسه فیضیه حمله کردند و تعدادی از طلاب مدرسه را بازداشت و عده ای را هم کشتند. از این رو، حرکت سرآغازی شد بر حرکت سیاسی که در 15 خرداد 1342 با بازداشت و تبعید آیت الله خمینی برای مدت طولانی ساکت شد و در نهایت در انقلاب 57 به یکی از جریان های اصلی انقلاب تبدیل شد و با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 به سرآنجام رسید. از این رو در تاریخ معاصر ایران، مدرسه ی فیضیه یکی از نام های آشنا برای مردم به شمار می آید. با پیروزی انقلاب مدرسه فیضیه به لحاظ ساختاری بیشتر مورد توجه قرار گرفت و بخش های مختلفی به آن اضافه شد.

2safar

جدا از داستان تاریخی این بنای قدیمی، قسمت هایی در این مدرسه وجود دارد، که زیبایی ساخت آن و ارزش تاریخی اش آن را برای گردشگران جذاب می کنند. یکی از قدیمی ترین بخش های مدرسیه فیضیه کتابخانه ی این مجموعه است، که از دوران صفویه تا به امروز یکی از مهمترین بخش های این مدرسه ی تاریخی و قدیمی است. یکی از ویژگی های خاص مدرسه همجواری با حرم فاطمه ی معصومه است، که به یکی از صحن عتیق حرم فاطمه ی معصومه ختم می شود. مهمترین قسمت مدرسه ی فیضیه، صحن اصلی این مدرسه است، که به صورت چهار ایوانی بنا شده و هنر و ذوق معماری ایرانی بخش های زیبایی در آنجا شکل داده که این بنای تاریخی را تماشایی می کند. سردر طاقی جناغی مدرسه با کاشی کاری هایی شکل گرفته که در قسمت های دیگر مدرسه ی فیضیه می توانند هنر هنرمندان آن را نظاره گر بود. اما بدون شک، زیبایی بکار رفته در معماری بنا در قسمت های مختلف این مکان تاریخی آن را به یکی از جاذبه های دیدنی شهر قم تبدیل کرده و این در حالی است که نمی توان از اهمیت تاریخی و ماهیت این بنا گذشت.

2safar