جاذبه های گردشگری ایران - مدرسه فیضیه قم - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - مدرسه فیضیه قم - قسمت اول

2safar

با پا گرفتن گروه های شیعی در شهر قم این شهر برای قرن ها مرکزیت شیعه در ایران بود و حرم فاطمه ی معصومه یکی از دلایل این مرکزیت هویتی بود، از این رو، در کنار حرم فاطمه ی معصومه اماکن و محیط های مذهبی متعددی ایجاد شد که در پی اشعاعه و تقویت باور های شیعی مردم بود به همین خاطر مدارس و حوزه های علیمه در شهر قم مرکزیت بیشتری پیدا کردند، به نحوی حوزه ی علیمه ی قم به عنوان یکی از مراکز علمی و فقهی مهم و معتبر اهل تشیع به شمار می رود و گردشگرانی که با این شهر قم می گذارند، بیشتر با فضای فقهی اهل تشیع و دانش آموختان فقه اسلامی در حوزه ی علیمه قم رو به رو می شوند. به همین خاطر این بار در 2safar به سراغ یکی از این مراکز علمی و فقی در شه قم می رویم که بنا و اثری تاریخی و زیباست و گردشگران و زائران این شهر در کنار رخداد های سیاسی و تاریخی آن می توانند معماری و بنای زیبای آن را نیز مشاهده کنند.

2safar

مدرسه ی فیضیه ی قم نامی آشنا در تاریخ ایران معاصر است و ریشه یکی از مهمترین رخ داد های تحولات سیاسی انقلاب 57 و نظام جمهوری اسلامی ایران را می توان در این مکان تاریخی پیدا کرد و در این در حالی است که جدا از رخ سیاسی مهم اتفاق افتاده در این مدرسه ی تاریخی ، مدرسه ی فیضیه یکی از بنا های تاریخی و قدیمی شهر قم به حساب می آید که برای علاقه مندان گردشگران دارای جذابیت های بسیاری است.

2safar

برای شناخت بهتر این مکان تاریخ به سراغ گذشته ی این مکان می رویم، مدرسه ی فیضه بر روی بنایی شکل گرفت که پیش از آن در کنار حرم فاطمه معصومه در حدود قرن ششم هجری قمری، مدرسه ی دینی دیگری تحت عنوان آستانه قرار داشت و بر اساس متون تاریخی تا حدود قرن یازدهم هجری قمری و مقارن با روی کار آمدن سلسله ی صفویه در ایران، مدرسه ی آستانه وجود داشت، اما در دوران صفوی، مدرسه ی آستانه مورد مرمت قرار گرفت و این مرمت ساختار بخش های مختلفی از آن را تغییر داد و در این دوره بود که نام آن نیز به مدرسه ی فیضیه تغییر کرد.

2safar

اما ماهیت کلی بنای مدرسه و ساختار امروزین اش که آن را به عنوان مدرسه ی فیضیه ی قم می شناسند، در خلال حکومت قاجار و پادشاهای فتحعلی شاه قاجار شکل گرفت، بنای آن شکیل تر، معماری ایرانی در آن ظهور بیشتری پیدا کرد و این مدرسه ی تاریخی به یکی از مراکز مهم شیعی در ایران بدل گردید. پس از این دوره ی تاریخی، ایوان ها و حجره های دیگری در کنار دیگر بنا های مسجد به این مدرسه اضافه شد، که از آن جمله می توان به قسمتی تحت عنوان شاه نشین محل قرار گرفتن شاه اشاره کرد. که البته شاه نشین لزوما به معنای نشیتن شاه نیست(هرچند به نیت فتحعلی شاه قاجار ساخته شد) و به عنوان یک جایگاه ویژه می توان به آن نگاه کرد. با در ادامه ی داستان تاریخی مدرسه ی فیضیه همراه باشید که در کنار لذت بردن از سفر به قم و دیدن آثار هنری زیبای بکار رفته در این مدرسه بخش های مختلفی از تاریخ این سرزمین را مرور کنیم.