جاذبه های گردشگری ایران - مسجد النبی قزوین

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد النبی قزوین

2safar

پس از ورود اسلام به ایران، این سرزمین میزبان دین اسلام شد و طی قرن ها با وجود جریان های سیاسی مختلف در نقاط مختلف این سرزمین، باور های دین اسلام طیف وسیع از ایرانیان را با خود همراه کرد، هرچند رخدادهای سیاسی هم در این میان تاثیرات اجتماعی خود را داشتند، اما با روی آوردن ایرانیان به دین اسلام تمدنی ایرانی هم به واسطه ی هویت افراد در خدمت تعالیم اعتقادی این دین قرار گرفت. یکی از نمود های این روند تاریخی، حضور پررنگ فرهنگ ایرانی در تمدن اسلامی است. مساجد به عنوان کانون هویتی و تبلیغی دین اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است و کسانی که به نقاط مختلف ایران سفر کرده اند، شاهد بنا ها و آثاری باشکوهی بوده اند که علاوه بر نمایان کردن هویت دینی و اعتقادی، نمودی درخشان از تاریخ و فرهنگ ایران محسوب می شوند.

2safar

در شهر قزوین هم که یکی از شهر های قدیمی و کهن ایران به شمار می رود، گردشگران در این شهر شاهد مساجدی خواهند بود که از فاخر ترین بناهای تاریخی و هنری ایران و قزوین هستند. از این رو، در ادامه ی معرفی جاذبه های گردشگری شهر قزوین، این بار به سراغ مسجد النبی می رویم. برای رسیدن این مسجد باید به خیابان امام خمینی در بافت قدیمی شهر بروید و در آنجاست که به راحتی سر در زیبا و باشکوه شمالی مسجد را خواهید دید.

2safar

پیش از آن که وارد مسجد شویم بهتر است بدانید، این مسجد بنا به نوشته ی مکتوب در کتیبه ی مسجد در دوران فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و یکی از مساجد سلطانی عهد قاجار به شمار می رود. مسجد النبی درست در وسط مسیر بازار سنتی قزوین و کارونسرای سعدالسطنه قرار دارد. یکی از مساجد چهار ایوانی است، که با مساحتی در حدود 14 هکتار اثری بزرگ و باشکوه به شمار می رود. سردر شمالی این مسجد با هنر معماران ایرانی آذین شده و گردشگران می توانند لذت خیره شدن به هنر های مختلفی از معماری ایرانی را در همین سردر تجربه کنند. کاشی کاری های خوش رنگ، در کنار مقرنس های زیبا و خطوط خوشنویسان ایرانی در قسمت های مختلف این بنای تاریخی، علاوه بر ایجاد فضایی معنویی و آرامش بخش، صحنه ای زیبا از هنر هنرمندان ایرانی را نشان می دهد. این مسجد علاوه بر ورودی شمالی دارای دو ورودی در ضلع غربی و شرق هم هست که میهمانان این فضای روحانی را به صحن ، شبستان های جنوبی و شمالی و رواق های غربی و شرقی مسجد می رسانند.

2safar

گنبد دو پوسته و چشم نواز این مسجد هم از دیگر جاذبه های دیدنی مسجد النبی قزوین محسوب می شود که بدون مناره، نماد اصلی مسجد است، کتیبه های منقش به آیات قرآنی هم در هر چهار ایوان مسجد خود نمایی می کند. از دیگر مشخصه های معماری مسجد النبی طاق نما هایی آراسته و زیبایی هستند که در رواق ها، زیبایی صحن و سرای مسجد را چند برابر کرده اند، طاق نما های کاشی کاری شده ی زیبایی که مانند دیگر بخش های مسجد نتی زیبا در هارمونی این سمفونی باشکوه به شمار می آیند.

2safar

مسجد النبی برای گردشگران محیطی و فضایی حیرت انگیز از تلفیق هنر و معنویت است، معنویتی که با وجود ماهیت اسلامی هیچ حد و مرزی نمی شناسد و تنها فضایی روحانی را برای گردشگران از هر دین و آئینی را فراهم می کند.