جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امام حسن عسگری - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امام حسن عسگری - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی بنا و قسمت های وختلف مسجد امام حسن عسگری در شهر قم، شما را معماری و مشخصات این بنای زیبا آشنا می کنیم. معماری این بنا بخصوص پس از انقلاب اسلامی با تغییرات گسترده ای رو به رو شد و هنگامی این مسجد قدیمی را مشاهده می کنید، نشانه ای کهنه گی و فرسودگی در آن نخواهید دید. با وقوع انقلاب اسلامی، در ایران پس از انقلاب سال 1357، قم به یکی از مراکز قدرت در این بدل شد و از این رو، قسمت های مختلف این شهر تاریخی با تحولات معماری به سبک حدید رو به رو شد. مسجد امام حسن عسگری هم یکی از بنایی بود که مورد توجه قرار گرفت، که بیشترین توجه از سوی آیت الله صافی گلپایگانی به این مسجد صورت گرفت و با خریداری زمین ها و املاک وسعت مسجد بیشتر شد.

2safar

اما مهمترین ویژگی مسجد امام حسن عسگری که امروزه علاوه بر کارکرد های مذهبی و دینی اش مورد توجه گردشگران و زائران شهر قم می باشد، معماری زیبا و تماشایی این بنای تاریخی است که چنان در هنر های معماری ایرانی پیچیده شده، که گاه نمی توان آن را به عنوان یک بنای مذهبی دید و بیشتر به کلکسیونی از معماری و هنر های زیبای ایرانی می ماند و موزه ای زیبا و تماشایی از کاشی کاری، آجر کاری، خشنویسی، مقرنس کاری و هنر های بی شماری از ذوق و هنر هنرمندان ایرانی است. مساحت کلی مسجد در حدود 4 هزار متر مربع است و شبستان ها و فضا های مسقف آن در بالغ بر 3 هزار متر مربع است،شبستان های زیبا که در مراسم ها و آئین مذهبی گوناگون جمعیت بالایی از مردم را پذیراست.

2safar

اولین بنایی که زائران و گردشگران در هنگام ورود به مسجد با آن رو به رو می شوند، جلوخان و سردر ورودی است که با ارتفاعی 6 متری و پوشیده شده از کاشی کاری های زیبا و تماشایی مورد توجه قرار می گیرند. رسمی بندی های و آجر چینی های این بخش هم از جمله هنر های معماری است که شما می توانید ظرافت بکار رفته در آن ها را مشاهده نمایید. آیات قرآنی در قالب کتیبه های زیبا هم در این بخش در چشم نواز و دیدنی هستند. اگر می خواهید تلفیق هنر و ذوق ایرانی در یک بنای تاریخی را در این مسجد ببینید، در قسمت جنوبی صحن مسجد، ایوانی قرار دارد که متعلق به دوران صفوی است، ایوانی که با هنر های کاشی کاری، گچ بری، مقرنس کاری، نمونه ای فوق العاده از هنر معماری ایرانی می باشد. شبستان های شرقی و غربی هم داستان خود را دارند، که ستون های آجری و کاشی کاری های دیدنی آنها هم در کنار محراب هایشان در معرض دید گردشگران است. بیراه نیست اگه بگوئیم، هنر معماری ایرانی در چنین محیط هایی، فضای مکان ها را در معنوی تر و آرامش بخش تر می کند و به شدت کسانی که در چنین محیط هایی قرار می گیرند، آرامش و اتمسفر متفاوت فضا را متوجه می شوند.

2safar

گنبد زیبا و فیروزه ای رنگ مسجد هم یکی از المان های بارز مسجد امام حسن عسگری است و که ابهت و شکوه این بنای تاریخی و مذهبی را چند برابر می کند.