جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امام حسن عسگری قم

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد امام حسن عسگری قم

2safar

گردشگران در شرق ، از جمله ایران، زیبا ترین و ماندگار ترین بنا های تاریخی را می توانند در اماکن مذهبی ببینند، معابد هندو، مساجد مسلمانان و دیگر پرستشگاه های مذاهب و باور های متعدد و متثکر شرق همواره عرصه ظهور و هنرآفرینی، هنرمندانی بوده که هویت های مذهبی را با هنر های بومی تلفیق کرده اند و آثاری پدید آورند که امروزه از آنها به عنوان ستون های هویتی اقوام و مذاهب گوناگون می توان نام برد. در ایران هم همین قصه را شاهد خواهید بود، گردشگرانی که با ایران قدم می گذارند، در شهر ها و مناطق مختلف می توانند، هویت و هنر ایرانی را در بنا های مذهبی و مساجد شاهد باشند، آثاری که امروزه به عنوان جاذبه های گردشگری، علاقه مندان و بازدید کنندگان بسیاری را به سوی خود می کشاند و هر کدام از آنها، عرصه بی نظیری از هویت ملی این سرزمین به شمار می آیند. در شهر تاریخی قم هم شما با آثار و بنا های متعددی رو به رو هستید، که یکی از آنها مسجد امام حسن عسگری است.

2safar

مسجد امام حسن عسگری، در نزدیکی پل علیخانی و در حوالی حرم فاطمه ی معصومه قرار دارد و بر اساس اطلاعات ثبت شده در خصوص این بنا روایت های متعددی وجود دارد، برخی بر این باورند که اسم این مسجد منتسب به بانی آن است، و امام حسن عسگری دستور ساخت این مسجد را به یکی از نمایندگانش به نام احمد بن اسحاق قمی داده و او این مسجد را در نزدیکی حرم فاطمه ی معصومه در حدود سال 260 هجری قمری بنا می کند، اما در حکایتی دیگر از سوی تاریخدانان، این مسجد بر روی خرابه های آتشکده ای زردتشتی در همین محل ساخته شده، که به قرن های اول و دوم هجری قمری باز می گردد. در آن دوران، مسلمانانی که قم را تصرف می کنند که بعد ها با نام اشعریان در این ناحیه حضور داشتند، آتشکده ی این ناحیه را ویران می کنند و مسجدی می سازند و این مسجد همان مسجد تاریخی شهر قم می باشد.

2safar

از قرن نهم به بعد این مسجد هم زیر نظر متولیان حرم فاطمه ی معصومه اداره شد و در دوره های مختلفی از تاریخی ایران ، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. اولین بازسازی کلی در این مسجد که در تاریخ به آن اشاره شده و آثاری نیز از آن دوره ی تاریخی برجا مانده است، متعلق به دوران صفوی و حدود سال 1129 هجری قمری می باشد، که گردشگران می توانند آثار این دوره ی تاریخی را در ایوان جنوبی مسجد مشاهده کنند. در دوران فتحعلی شاه و ناصر الدین شاه قاجار بخش هایی از مسجد تعمیر و قسمت هایی نیز به آن اضافه شد، که از آن جمله می توان به شبستان های شرقی و غربی، سرداب این مسجد اشاره داشت. اما بیشترین تغییرات مسجد پس از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته و زمین ها و ملک های همجوار این مسجد هم به آن اضافه شد و مسجد امام حسن عسگری به یک مجموعه ی مذهبی تبدیل شد که علاوه بر کاربرد مذهبی و اعتقادی در خدمت امور دیگری نیز قرار گرفت، با ما در 2safar همراه باشید ، تا با معماری و بخش های مهم این مسجد تاریخی آشنا شویم.

2safar