جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع قم - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع قم - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی مسجد جامع شهر قم، به مشخصه ای اصلی بنا به عنوان یکی اثر تاریخی و با شکوه مر سیمف

مشخصه ای که در خدمت باور های مذهبی کلکسیونی زیبا از هنر ایرانی است و گردشگران در شهر قم، شاهد گوشه های ناب و کم نظیری از هنر معماری ایراتی خواهند بود، هنری که امروزه کمتر نشانی از آن به عنوان یکی از المان های فرهنگی، هنری و حتی هویتی مردم این دیار در زندگی روزمره و خانه های امروزین می بینیم، به همین خاطر دیدن مساجدی نظیر مسجد جامع قم، فضایی هیجان انگیز، دلنشین و شادی خواهد بود که علاوه بر پیوند گردشگران با گذشته و فرهنگ و تمدن ایران، خاطرات شیرین و صد البته زیبایی را برای آنان رقم می زند.

2safar

همانطور که پیش تر در خصوص مسجد جامع گفته شد، این مسجد 6 هزار متر مریعی و قدیمی یکی از نمونه های بازمانده از مساجد سبک دو ایوانی است که در قسمت آن می توان خط و نشانی خوش رنگ و زیبا را از هنر معماری ایرانی دید. از سردر دو ورودی مسجد گرفته تا گنبد باشکوه و خاص آن که هر کدام بر گرفته از یک دوره ی تاریخی و یک هنر معماری هستند.

2safar

وقتی وارد صحن مسجد می شوید، اولین سازه ای که جلب توجه می کند و بواسطه ی شکوه و عظمت اش گیراست، ایوان قدیمی و زیبایی است، که با ارتفاعی 18 متری و عرضی در حدود 7 متر توجه هر گردشگری را به خود معطوف می کند. هارمونی، سازگاری و طراحی این ایوان یکی از نمود های نبوغ و ذوغ معماری ایرانی است، ذوغی که عناصر مختلف هنری، مذهبی، تاریخی و فرهنگی را در یک اثر بازتاب می دهد. کاشی کاری، آجر کاری، گچ بری و مخصوصا مقرنس کاری از هنر های بکار رفته در این اثر هستند، که مقرنس های کار شده در ایوان اصلی مسجد جامع قم را می توان یکی از زیبا ترین نمونه های مقرنس کاری ایرانی دانست. ساختار مقرنس این بنا، معلق بودنش برای هر ببیننده ای جادویی و شگفت انگیز است و این در حالی است، که مقرنس کاری های بکار فته در این قسمت مسجد جامع قم را می توان مقرنس کاری های دو طبقه ای دانست که با هنرمندی هرچه تمام تر ساخته و پرداخته شده اند.

2safar

کاشی کاری هم مانند بیشتر بنا های مذهبی و تاریخی ایران، هنر پرتکرار در بخش های مختلف آثار است، که در مکان مذهبی مانند مساجد ، در کتیبه های قرآنی منقش به آیات قرانی دیده می شود. اگر در زیر ایوان اصلی ایستاده باشید، سه جهت پیش روی شما را شبستان هایی تشکیل می دهند که هر کدام از آنها عرصه هنر نمایی معماری ایرانی هستند. قدیمی ترین شبستان این مسجد در قسمت شرقی بنا قرار دارد.

2safar

بدون شک گردشگرانی که به مسجد جامع قم رفته اند، تجربه فضای زیبا و آرامش بخش آن را فراموش نمی کنند، سردر ورودی شبستان اصلی مسجد، گنبد آجری بلند اش، که اگر کوچک ترین علاقه ای به معماری و مهندسی داشته باشید، برای شما موضوعی بسیار هیجان انگیز و جذاب خواهد بود، هر کدام از این فضا ها برای گردشگرانی که به این مسجد قدم می گذارند، دروازه ای برای آشنایی بیشتر با خودشان خواهد بود و اگر خیلی هم عمیق نشویم، مسجد جامع قم تجربه ی مکانی است که شما در آنجا از سفر به این شهر مذهبی لبخند خواهید زد.