جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع شوشتر خوزستان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع شوشتر خوزستان - قسمت اول

2safar

ایران سرزمینی است که قدمت تاریخی اش، باعث بوجود آمدن تمدنی عظیم در این ناحیه جغرافیایی شده، تمدنی آنچنان رنگارنگ ، که هویت هایی گاه متعارض در ایران، حضوری پررنگ داشته اند و دوره های تاریخی مختلفی در ایران با حاکمیت های مختلف شکل گرفته است، به گونه ای که متجاوزان به این سرزمین پس از چند نسل خود بخشی از این دیگ جوشان می شدند. از این رو، ما در نقاط مختلف ایران شاهد شهر و تمدن هایی هستیم که روزگاری از مرکزیت سیاسی و اقتصادی بهره مند بوده اند و امروزه هم جاذبه های تاریخی و باستانی بسیاری را می توان در این شهر ها مشاهده کرد.

2safar

شوشتر هم یکی از همین شهر هاست، شهری که در دوران باستان ایران از مرکزیت قابل توجهی برخوردار بوده و به واسطه ی مجموعه ی بی نظیر سازه های آبی اش در دوران اسلامی هم مورد توجه قرار می گیرد. پس از ورود اسلام به ایران و با گذشت چند قرن، شاخه های فرهنگ اسلامی و فرهنگ ایرانی در هم گره می خورند و هویت های ایرانی اسلامی در طیف وسیعی از اشکال اجتماعی شکل می گیرد و نبوغ، هنر، دانش و علم ایرانی به خدمت مقاصد متعالی دین اسلام در می آید و تمدن اسلامی که برگرفته از فرهنگ و دیگر المان های انسانی و اجتماعی است رنگ و بوی ایرانی می گیرد.

2safar

بارز ترین نمونه ی این فرهنگ، مساجد بزرگ در شهر های مهم ایران است که امروزه هر کدام از آنها یکی از پایه های تاریخی و فرهنگی این سرزمین را تشکیل می دهند، شوشتر هم به واسطه ی اهمیت تاریخی اش، شاهد ساخت بنایی باشکوه در حدود سال 254 هجری قمری است که توسط المعتزبالله خلیفه ی عباسی در شوشتر بنا می شود و به عنوان یکی از پایگاه های اعتقادی و حکومتی در این ناحیه از مرکزیت قابل توجهی برخوردار بوده است. هرچند از بنای اولیه این مسجد آثار چندانی باقی نمانده اما وجود کتیبه های متعدد در این مسجد(که هر کدام دستورات حکومتی و دینی خاصی را متذکر می شوند) از اهمیت شهر شوشتر و این مکان خبر می دهد. چرا که بواسطه ی حکومتِ دین محور خلفا، دستورات حکومتی همراه با آموزه های دینی و فقهی صادر می شدند.

2safar

مسجد جامع شوشتر در طی قرن های متمادی یکی از نمود های اسلامی در منطقه بوده و شاید وجود سازه هایی باستانی دلیل ساخت چنین اثری زیبا و ماندگار در شوشتر است، اثری که علاوه بر ساخت خوب و باشکوه، نمایانگر بخش هویتی مهم در جهان اسلام به شمار می رود. این مسجد یکی از مساجد قدیمی بزرگ ایران است که در قرون اولیه اسلامی در این شهر باستانی ساخته شده است. با این وجود، تغییرات عمده ی مسجد در دوران صفویان شکل گرفت، به نوعی که ساختار ، شکل و فرم بنا تغییرات اساسی کرد و تنها پلان کلی مسجد ، مناره ی قدیمی و با اصالت آن و کتیبه های متعلق به دوران خلفای عباسی از آن مسجد اولیه بر جا مانده است. در ادامه با 2safar همراه باشید و این مسجد تاریخی و زیبا را بهتر بشناسید.