جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع شوشتر خوزستان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع شوشتر خوزستان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی مسجد جامع شوشتر باید گفت که هر مسجد با توجه به ساختار کلی معماری اش متعلق به یک سبک و شیوه ی معماری است که از المان های مشخصی پیروی می کند اما آنچه که برای گردشگران مورد توجه است، نماد های کلی مسجد و شکل ظاهری است که از دیدن آن لذت ببرند. بر اساس گفته ی برخی از کارشناسان، سقف و ستون های مسجد در ساخت اولیه اش چوبی بوده که در دوران صفوی با فرسایش و تخریب های صورت گرفته مورد بازسازی و دوباره سازی قرار می گیرد و از این جهت، هویت کلی مسجد را می توان به دوره ی صفویه نسب داد، هویتی که در بکار گیری هنر های معماری ایرانی در ساخت آن مشهود است و در قسمت های مختلف مسجد از شبستان و طاق گرفته تا گچ بری ها و ورودی های آن قابل مشاهده می باشد.

2safar

یکی از نقاط قابل توجه در مسجد جامع شوشتر تاثیرات خودآگاه و ناخودآگاه ماهیت معماری ایرانی عهد باستان (عصر ساسانی ) در شهر شوشتر بر این مکان است، در نگاه اولیه همخوانی و تطابق را می توان در اجزای این مسجد با آثار دوران ساسانی در شوشتر مشاهده کرد. نمای سنگی قسمت های بیرونی، وجود طاق های سنگی و آجری در نماهای داخلی و بیرونی مسجد، ستون های سنگی ساخته شده در شبستان و طاق های متصل بهم آنها، هرکدام نمایانگر غالب بودنِ هویت معماری شوشتر بر مسجد جامع این شهر است. که البته این نکته نشان دهنده ی درایت، هوشمندی و خوش سلیقگی معماران و استادکاران این بنای تاریخی است.

2safar

گردشگران در مسجد جامع شوشتر شاهد قسمت های زیبا، دیدنی و باشکوهی از هنر معماری ایرانی خواهند بود. مناره ی مسجد جامع شوشتر یکی از نماد این بنا به شمار می رود، اثری زیبا که بر اساس نوشته های تاریخی، در زمان ساخت حدود 26 متر بوده است که امروزه با فرسایش های محیطی و طبیعی دچار تخریب شده و در بازسازی های صورت گرفته در آن ، 17 متر ارتفاع دارد. زمان ساخت این مناره ی کاشی و آجر شده ی شوشتر را به اواخر دوران ایلخانیان نسبت می دهند.

2safar

شبستان بزرگ مسجد با 48 ستونِ سنگیِ قطور، که با هنرمندی تمام ساخته شده اند از دیگر بخش های زیبای این سازه ی تاریخی است که درکنار فضای شبستان برای گردشگران تجربه ای لذت بخش خواهد بود. همچنین گردشگران می توانند در شبستان مسجد جامع شوشتر نوشته های خطی منقش بر کتیبه های چوبی، گچی و سنگی را از نزدیک ببیند و با تاریخ و رخداد های نقل شده در این مسجد آشنا شوند. کتیبه ی حک شده بر بالای محراب شبستان ، تاریخ اتمام ساخت این بنا قید کرده است و لذا مسجد جامع شوشتر را می توان یکی از سه مسجد قدیمی ایران دانست. نکته ی قابل توجه وجود محراب دیگری، بیرون از شبستان است که برای استفاده در فصول خاص و یا موقعیت های دیگر ساخته شده است.

2safar

منبر چوبی مسجد هم از دیگر جاذبه های زیبا، باشکوه و قدیمی است که با خط کوفی و نستعلیق و دیگر هنر های حکاکی بر روی چوب حیرت انگیز است. گردشگران در مسجد جامع شوشتر مجموعه ی زیبایی از هنر های معماری ایرانی را خواهند دید که اثری ماندگار را ایجاد کرده اند.