جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع قم - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جامع قم - قسمت اول

2safar

در شهر های مناطق مرکزی ایران بخصوص در شهر های مذهبی، گردشگران با بنا ها و آثار متعددی رو به رو هستند، که شکوه و جلال معماری ایرانی بیشتر به نمایش می گذارد. اگر همراه ما در 2safar بوده باشید، ما در شهر های مختلف ایران، آثار باستانی و تاریخی پیش از اسلام و پس از اسلام را معرفی کرده ایم، در دوران پیش از اسلام مسیر ها مهم و چهار راه های تاریخی و نواحی محل تردد با دیگر تمدن های هم جوار، بیشتر محل نمایش و نمود قدرت و شکوه فرهنگی و تمدنی بودند، این در حالی است که پس از حمله ی اعراب و ورود اسلام به ایران بسیاری از مناسبات تغییر می کند و به واسطه ی تفاوت در نگاه امنیتی، نواحی مرکزی ایران همواره محل تجمع قدرت سیاسی ایران شد، بخصوص پس از فتح تبریز به دست عثمانی ها در دوران صفویه. به همین خاطر گردشگران در مناطق مرکزی ایران با بنا های اسلامی بیشتری رو به رو هستند و شهر قم هم به واسطه ی میزبانی از حرم فاطمه ی معصومه بیشترین مورد توجه قرار داشته و مراکز اسلامی و بنا های مذهبی فاخر بیشتری در این شهر قابل مشاهده می باشد. یکی از این مکان های تاریخی و البته زیبا به لحاظ معماری، مسجد جامع قم است، بنایی که بر اساس روایتی آن را مانند مسجد امام حسن عسگری منتسب به نماینده امام حسن عسگری می دانند، اما روایت تاریخی موجود در خصوص این بنا و همچنین بافته های تاریخ دانان و باستان شناسان قدمت تاریخی این بنا متعلق به دوران سلجوقی می داند، برخی هم ساخت قسمت اولیه بنا در حدود 529 هجری قمری می دانند.

2safar

بر اساس اطلاعات موجود، کتیبه ای در این مسجد وجود داشته که اطلاعات تاریخی دقیقی در خصوص سخت بنا در آن درج شده بود، که در دوران سلطنت فتحعلی شاه قاجار این کتیبه به گونه ای آسیب دید که بسیاری از اطلاعات تاریخی متعلق به این بنا هم از میان رفت. با این حال، ایم مسجد جدا از کارکرد مذهبی و اجتماعی کنونی اش، برای گردشگران شهر قم، جاذبه ای تاریخی بسیار ارزشمند و برای علاقه مندان به هنر و معماری اثری فاخر، زیبا، اصیل و تماشایی است که مهمترین نکته تاریخی و هنری آن ساخت آن در چندین دوره ی تاریخی است، که از لحاظ اثری خاص برای نشان دادن المان های معماری ایرانی در چندین دوره ی تاریخی است.

2safar

مسجد جامع قم پس از مسجد امام حسن عسگری از قدیمی ترین مساجد شهر قم می باشد، این مسجد هم مانند بسیاری از مکان ها و بنا های تاریخی ایران زمین، پر است از نمود های هنری معماری ایرانی، که شاید این ویژگی اش را مهمترین المان این بنا بدانیم. مسجد جامع قم از آن دست مساجد دو ایوانی است و یکی از نمونه های زیبای این سبک از مساجد ایرانی به شمار می آید. تا اینجای داستان این مسجد تاریخی بخشی از سفر ما به قم بوده و اگر شما علاقه مند به آشنایی بیشتر با این بنای تاریخی، فاخر و تماشایی هستید، می توانید با ما در این مسیر هم قدم شوید.

2safar