جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جمکران قم - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جمکران قم - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی مسجد جمکران به عنوان یکی از اماکن مقدس در شهر و همچنین یکی از مقاصد گردشگری مذهبی در این شهر، به معماری و هنر های بکار فته در این مجموعه زیبا خواهیم پرداخت، مجموعه ای که می توان آن را نمود از هنر و معماری ایرانی دانست، که در خدمت مولفه های مذهبی و شیعی قرار گرفته، اما هویت هنری اش حد و مرزی ندارد. مسجد جمکران مانند دیگر بنا های مذهبی ایرانی، پر است از هنر های معماری این سرزمین، از کاشی های هفت رنگ و کتیبه های خوشنویسی شده ی کاشی گرفته تا نقوش اسلیمی و محراب های سنگی و زیبایش، هر کدام از بخش های روایت گر دوره ای تاریخ ایران هستند، از پاشاهان صفوی تا دوران معاصر، البته در ساخت وساز های کنونی اثر و نشان کمتری می توان از سازه های قدیمی یافت، چرا که بسیاری از آنها تغییر کردند و برخی دیگر از بنا ها دوباره بنا شدند.

2safar

اما گردشگرانی که به حرم حضرن فاطمه معصومه و ایوان و صحن اتابکی رفته اند در مقایسه با بخش های جدید تر و سازه های معاصر این بنا تفاوت های مهمی را شاهد خواهند بود . در بنا های قدیمی تر مسجد جمکران و حرم فاطمه ی معصومه، هویت بنا بیشتر نمایان است ولی در مسجد جمکران کنونی و بنا های موجود در این سازه بیشتر هنر های معماری ایرانی به صورت پراکنده می بینیم در حالی که مهمترین بخش معماری ایرانی به خدمت گرفتن هنر های مختلف در خدمت یک اثر و یک نشان با طرحی بسیار استادانه است، با این وجود، در مسجد وسیع جمکران، اجزای هنر معماری را به زیبایی شاهد خواهید بود، اما طرح و نقشه ای استادانه در پس آن وجود ندارد، که این مهم، نشان دهنده ی هنر و عدم فقدان بکار گرفتنِ هنر معماری در شکل گیری طرح کلی یک بنا است.

2safar

با این حال گردشگرانی که به این مجموعه تاریخی و مقدس قدم می گذارند، فضای معنوی موجود در این مسجد مهمترین بخش تجربه سفرشان به جمکران است و در کنار این فضای قسمت های مختلفی وجود دارد که هر کدام به زیبایی بخشی از بنا کمک کرده اند. یکی از قسمت های تاریخی و دیدنی مسجد محراب هایی است با هنر مندی معماران و استادکاران ایرانی بنا شده اند. در این محراب ها هنر مقرنس و گچ بری و کنار کاشی کاری های دقیق و زیباف تماشایی و چشم نواز هستند. مهمترین تغییرات معاصر در این بنای تاریخی، پس از انقلاب اسلامی به وقوع پیوست و محوطه و بنا های مختلفی به آن اضافه شد، که می توان به مناره ها، ایوان ها و شبستان ها اشاره کرد، که گردشگران در این بخش با هنر های متراکمی از کاشی کاری، مقرنش کاری، گچ بری و آجر کاری روبه رو خواهند بود و اینجاست که باز هم برای خلق آفرینش اثری زیبا هنر تنها راه نجات است.

2safar

مسجد جمکران با تمام وسعت و زیبایی های پراکنده ای که در آن بکار برده اند، امروزه گردشگران و زائرانی که به این مکان قدم می گذارند، بازهم به واسطه ی همان عنصر اولیه ساخت مسجد و قدسیت اش راهی جمکران می شوند.