جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جمکران قم - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد جمکران قم - قسمت اول

2safar

قم شهری است که هویت اش بر اساس مولفه های مذهبی تقویت شده و گردشگران بسیاری با هدف زیارات حرم فاطمه معصومه به این شهر سفر می کنند، اما حرم فاطمه ی معصومه تنها مکان زیارتی شهر قم به شمار نمی آید. این بار در مسیر 2safar در شهر قم به سراغ یکی دیگر از بنا های مقدس شیعیان در قم می رویم، مکانی که با توجه به آموزه های و اعتقادات مذهبی شیعیان در یکی از مراکز شیعه در جهان، از جایگاه بالایی برخوردار است و این مکان طی قرن های گذشته و در خلال حکومت های شیعی مختلفی که بر ایران حکومت راندند، مورد توجه قرار داشت و امروزه علاوه بر المان های اعتقادی و مذهبی، برای گردشگران شهر قم یکی از پایگاه های درک و شناخت بخشی از هویت مذهبی در ایران است.

2safar

این مکان نسجد جمکران است که در 6 کیلومتری شهر قم قرار دارد، اگر می خواهید این مکان تاریخی و مذهبی را ببینید، باید راهی جاده کاشان شوید و همان طور که گفته شد در شش کیلومتری شهر قم می توانید این مسجد را مشاهده نمایید. مسجد جمکران بنایی است که به واسطه ی روایت هایی آن را منتسب به آخرین امام شیعیان، امام زمان می دانند، که در دوران غیبت به فردی به نام شیخ حسن بن مثله جمکرانی دستور ساخت مسجد را می دهد و برخی با استدلال به اینکه امام زمان در غیبت کبری بوده و تا آخرالزمان ظهور نخواهد کرد، این روایت را منتسب به خواب شیخ حسن می دانند و قرن هاست، که شیعیان بسیاری این مسجد را مکانی مقدس می دانند و برای زیارت آن به قم می روند.

2safar

این موضوع همواره مورد توجه شعیان قرار داشت و به همین خاطر مسجد به یک نماد مذهبی تبدیل شد و از این رو، بنای مسجد و قسمت های مختلف آن به شکلی زیبا و ساختاری باشکوه آراسته شد و امروزه جدا از موضوعات مذهبی و اعتقادی، مسجد جمکران، یکی از بنا های زیبا، تماشایی، چشم نوازی است که با بهرمندی از هنر معماری ایرانی آراسته شده و بنا های تاریخی برجامانده در این مسجد هم به ارزش تاریخی آن افزوده است. بر اساس کتیبه ای که در مسجد جمکران وجود دارد، بنای اولیه مسجد در خلال سال های 167 هجری قمری شاخته شده است و در دوره های بعد، بخش های مختلف آن بازسازی، مرمت و نوسازی شد. به گونه ای اگر تمام بنا های و آثار دوره های مختلف امروز هم وجود داشتند، مسجد جمکران موزه ی زیبایی از هنر معماری ایرانی به حساب می آمد. در دوران ناصر الدین شاه قاجار، صحنی به مسجد اضافه شد و مقدمه ای برای بخش های دیگری گردید که با این مسجد اضافه شد.

2safar

به نحوی که می توان روایت های مختلفی از قسمت های این مسجد را به عنوان نمونه های تاریخی دوره های گوناگون تاریخ ایران معرفی کرد. مسجد جمکران یکی از عناصر هویتی شیعی در ایران محسوب می شود و به همین جهت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با ما در ادامه ی سفرمان به این مکان مقدس هم قدم باشید تا بیشتر از قسمت های مختلف و اجزای زیبا و تماشایی آن سخن بگوئیم.