جاذبه های گردشگری ایران - مسجد شافعی کرمانشاه

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد شافعی کرمانشاه

2safar

نمود های فرهنگی، قومی، نژادی و مذهبی همواره راهی برای نمایان کردن هویت شان پیدا می کنند، هویت هایی که گاه در تعارض با دیگر هویت ها رنگ و لعاب بیشتری پیدا کرده و اهدافشان را در چنین فضا هایی دنبال می کنند. اما هنگامی که گردشگران قدم در مسیر سفر می گذارند، هویت پرورش یافته ی شان را به همراه خود خواهند برد، برخورد صلح آمیز عناصر فرهنگی و هویتی میان افراد آغاز می شود. در کرمانشاه به واسطه ی موقعیت استراتژیک، ساختار قومی و فرهنگی و همچنین عناصر مختلف، تعارض فرهنگی، دینی، قومی و مذهبی به وفور به چشم می خورد، اما این تعارض ها در خلال سالهای متمادی به آشتی و همزیستی رسیده اند و مردم درک بهتر و انسانی تری از روابط انسانی پیدا کرده اند. چنین فضای کثرت گرایی مسیر نمود های فرهنگی هویت های مختلف را باز می گذارد و گردشگران در چنین شهر هایی می توانند از هویت های مختلف اطلاعات بهتر و بیشتری کسب کنند.

2safar

یکی از نمود های فرهنگی و مذهبی، مسجد بسیار زیبا و باشکوه شافعی است، مساجد در تمدن اسلامی از جایگاه بالایی برخوردار بوده و هستند، از این رو، در جوامع مختلف از ترک ها و عرب ها گرفته تا کرد ها و فارس های سرزمین های اسلامی، نمود فرهنگی و هویتی شان را به شکل باشکوه و زیبای مساجد در آورده اند. یکی از نمونه های زیبا، شکیل و نمونه مسجد شافعی در بخش مرکزی شهر کرمانشاه است، این مسجد در کنار بازار قدیمی و معروف کرمانشاه قرار دارد، همان جایی که مسجد جامع این شهر و مسجد تاریخی عمادالدوله در اطراف بازار سنتی کرمانشاه ساخته شده اند.

2safar

این مسجد در خلال سال های 1324 با تلاش خیرین سنی مذهب از جمله، مرحوم حاج ملا سید حسین مسعودی ساخته شد ، مسجد شافعی یکی از زیبا ترین مساجد ایران به شمار می آید. معماری مسجد نمونه فاخری از معماری اسلامی است که از المان های کلی معماری مساجد ترکیه بهره برده است، هرچند نمی توان در این مسجد نمود هایی از معماری ایرانی را نادیده گرفت. مساحت زیر بنای مسجد در حدود 1060 متر است و شکل ظاهری باشکوه و زیبای گلدسته ها و گنبد این مسجدهای ترکیه را یاد آور می شود، در بخش های مختلف این بنای زیبا می توان گچ بری های بسیار زیبا و تماشایی را نظاره گر بود که با هنر مندی هرچه تمام تر طاق ها، ستون ها، سقف و دیوار های این مسجد را زیبا کرده است. همچنین آیات قرآنی هم بخش مهمی از گچ بری های مسجد را شکل می دهند که باعث ایجاد فضایی روحانی و معنوی در مسجد شافعی شده است. سازه ی بنا از طریق سیستم طاق ضربی و از جنس فلز ساخته شده و از استحکام بالایی بهره مند است. شبستان زنانه و مردانه ی جداگانه نیز در داخل مسجد تعبیه شده است.

2safar

گنبد اصلی و قدیمی مسجد با پنجره های اطراف و زیبایش هسته ی اصلی مسجد را شکل می دهند، که برای هر گردشگر و ببینده ای علاوه بر زیبایی خیره کننده است، دارای جذبه ی معنوی بالایی است. مسجد شافعی امروزه یکی از جاذبه های گردشگری شهر کرمانشاه به شمار می آید، که علاوه بر زیبا های بصری و معماری بی نظیرش یکی از جاذبه های فرهنگی و از جمله نمود های مذهبی و هویتی جامع اهل تسنن در شهر کرمانشاه است. با ما در این مسیر از چنین بنای زیبا و چشم نوازی دیدن کنید.

2safar