جاذبه های گردشگری ایران - مسجد کبود تبریز

جاذبه های گردشگری ایران - مسجد کبود تبریز

2safar

مساجد پس از ورود اسلام به ایران ، یکی از نمود های هنری و شکوه حکومت داری دوره های مختلف در ایران به شمار می رود، که در بخش های مختلف ایران شاهد مساجدی با شکوه، زیبا و منحصر به فرد هستیم ، که در دوره های متفاوتی شکل گرفته اند.

2safar

تبریز هم یکی از شهر هایی است که به واسطه ی موقعیت جغرافیایی اش همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به نوعی یکی از دروازه های ایران به سوی کشور های غربی بوده است. از این رو، مساجد معروف و زیبایی در این شهر وجود دارد که گردشگران می توانند شاهد برخی از آنها باشند.

2safar

یکی از این مساجد، مسجد کبود است، مسجد کبود از آن آثاری که مانند الماسی تکه شده خبر از شکوهی عظیم و زیبایی بی نظیر می دهد. مسجد کبود را به نام های مسجد آبی(که در یکی از نوشته سیاحان آمده)، مسجد مظفریه، مسجد جهانشاه و فیروزه ی جهان اسلام می شناسند، با هر نام و اسمی این مسجد بی نظیر یکی از حسرت های گردشگران و ایران دوستان به شمار می رود.

2safar

مسجد کبود در قرن نهم هجری بر اساس نوشته های کتیبه ی سر درش توسط جهانشاه در عصر قراقویونلو ها ساخته شده است، این مسجد در اوج اقتدار و پیروزی های این پادشاه شکل می گیرد، اما زمین لرزه ی سال 1193 هجری قمری در تبریز مجال دیدن یکی از بی نظیر ترین آثار معماری ایرانی را گرفت، اثری که بقایایش آن چنان با ظرافت و زیبایی ساخته شده اند که هنوز هم با گردشگران را مسحور خود می کنند.

2safar

معماری مسجد کبود یکی از نمونه های عالی از هنر هنرمندان ایرانی است که کاشی کاری، معرق کاری ، آجر کاری و خطوط اسلیمی اش از بارز ترین نمونه های این هنر ها به شمار می آیند. قسمت های مختلفی از بقایای مسجد کبود، با خطوط خشنویسان قرن نهم شکوه بیشتری دارند. از دیگر ویژگی های بارز مسجد کبود کاشی های لاجوردی آن است که نام این مسجد هم از آن گرفته شده است.

2safar

بر اساس روایت و نوشته های سیاحان و تاریخ نویسان گنبد های مسجد کبود از عظمت و زیبایی بسیاری برخوردار بوده اند. مرمت مسجد کبود از سال 1318 شروع شده و هنوز هم بخش هایی از این بنای تاریخی در حال بازسازی است، که متاسفانه روند بازسازی آن در برخی دوره ها با بی دقتی و سهل انگاری صورت گرفته اما هنوز سر در و بقایای مسجد قدیمی شکوه و صلابت بیشتری دارند.

2safar

با این وجود، مسجد کبود تبریز یکی از جاذبه های گردشگری مشهور شهر تبریز است که علاوه بر به رخ کشیدن هنر و عظمت معماری ایرانی و به ویژه سبک آذی ، بخش هایی از هویت ایران را در بردارد. مسجدی که از دل تاریخ و از پس حوادث طبیعی و انسانی هنوز هم جلوه باشکوهی از هنر و تمدن ایرانی را به گردشگران نشان می دهد و گردشگران در شهر تبریز لذت دیدن این اثر را خواهند داشت.