جاذبه های گردشگری ایران - مشهد

جاذبه های گردشگری ایران - مشهد

2safar

شهر ها مانند کتاب های داستانی هستند که می توان داستان های مختلفی را در محله و مناطق آن خواند و در کوچه و پس کوچه هایش گشت و خیابان های این کتاب را مانند رگ های یک انسان دنبال کرد، رگ ها و ریشه هایی که روایت گر و شاهدان هزاران هزار داستان پیدا و نهان هستند. هر شهر برای هر گردشگری جذابیتی پیدا و پنهان دارد، که مانند همان داستان دانسته و نادانسته، به مرور در خیابان ها و کوچه های شهر با آنها آشنا می شوند و شهرها برای شما هویت و شکلی خاص پیدا می کند.

2safar

این بار 2safar در شرق ایران، به یکی از مهمترین شهرهای این سرزمین می رود، شهری که مانند بسیاری از مناطق ایران هویتی چندگانه دارد، اما یکی از جنبه های هویتی اش این شهر را به محبوب ترین شهر میان شیعیان ایران بدل کرده و قلب معنوی این سرزمین محسوب می شود. مشهد شهری است که بعد از تهران آن را می توان بزرگترین شهر ایران دانست، شهری که به واسطه ی قرار گرفتن آرامگاه هشتمین امام شیعیان، علی بن موسی الرضا، مورد توجه اقشار مختلف جامعه ی ایرانی شیعه مذهبی است و این محوریت این شهری تاریخی را به یکی از شهرها مهم ایران بدل کرده است، اما این تنها یکی از داستان های این شهر تاریخی است و مشهد مانند بسیاری از شهر های ایران، به خاطر تمدن و تاریخ این سرزمین دارای قدمت کهنی است، که باهم در این مسیر با این خطه ی پرداستان هم آشنا خواهیم شد.

2safar

نام مشهد پس از شهادت علی بن موسی الرضا در کتاب های تاریخی دیده شده و پیش از آن تنها نام سناباد نوغان و کهن تر از آن توس را می توان در جرگه نام های تاریخی این ناحیه دید. با شهادت امام رضا در کاخی در سناباد نوغان، آرامگاه ایشان به یکی از قطب های مذهبی ایران تبدیل می شود و به آرامی مردم حول محور آرامگاه ساکن می شوند و مردم شهر توس که در نزدیکی این منطقه قرار داشت، طی سال ها به این منطقه مهاجرت می کنند و به خصوص در زمان شاه تهماسب صفوی، به عنوان تثبیت کننده ی اولین امپراتوری ایرانی پس از اسلامی، سناباد نوغان را مشهدالرضا می نامند، مشهد در خلال سلطنت صفوی از اهمیت و جایگاه مذهبی بالایی برخوردار می شود و به شکلی سفر شاه عباس کبیر با پای پیاده از اصفهان به مشهد یکی از رخداد های مذهبی معروف آن دوره ی تاریخی ایران بوده است.

2safar

پس از توجه خاص سلسله ی صفوی به مشهد، به واسطه ی هویت مذهبی اش، در دوران افشاریه مشهد پایتخت ایران شد، اما در دوران بعد و خلال سلطنت های مختلف همواره یکی از شهر های مهم ایران به شمار می رفت.گردشگران در این شهر تاریخی و مذهبی، می توانند بخش مهمی از هویت دینی، مذهبی و فرهنگی ایران را مشاهده کنند. اما این تنها ویژگی و مشخصه ی این شهر نیست، با ما در 2safar همراه باشید و لایه های مختلف یا همان داستان های پیدا و پنهان این شهر زیبا و تاریخی را ببینید. گردشگران در مشهد می توانند آرامگاه نادرشاه، آرامگاه فردوسی، گنبد خشتی و گنبد هارونیه و آثار تاریخی و دیدنی مختلف این شهر را از نزدیک مشاهده کنید، بدون شک سفر به این شهر با خاطرات بسیاری برای شما همراه خواهد بود .