جاذبه های گردشگری ایران - مقبره های گنبد سبز قم - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - مقبره های گنبد سبز قم - قسمت اول

2safar

به هر گوشه ای از ایران که سفر کنید، تاریخ بخش ناگسستنی و زیبای از این سرزمین کهن است و هر دوره ای از تاریخ این سرزمین، آثار و بقایای مختلفی از خود برجای گذاشته، که امروزه گردشگران می توانند از چنین آثاری دیدن کنند، آثاری که لذت سفر را شیرین تر و طعم آن را در لابه لای خشت ها و کاشی های تماشایی و زیبایش خاطره انگیز می کنند. این بار در شهر قم می خواهیم مقبره های باغ گنبد سبز را برای شما معرفی کنیم. اثری تاریخی مربوط به قرون هشتم و نهم هجری قمری که روای بخشی از تاریخ شهر قم می باشد و امروزه گردشگران می توانند از بنای خشتی و زیبای این مقابر به عنوان جاذبه های تاریخی و گردشگری دیدن نمایند.

2safar

روایت های مختلف و محلی در خصوص این بنا وجود دارد که البته با توجه به یافته های تاریخی، تفاوت هایی میان آنها وجود دارد. اما گردشگران برای دیدن این بنا های تاریخ باید راهی شرق قم شوند، در شرق قم، خیابان انقلاب اسلامی مکانی است که شما می توانید محدوده ای با نام دروازه ی کاشان را پیدا کنید. در این محدوده باغی وجود دارد که امروزه به آن باغ گنبد سبز می گویند، این در حالی است که این تنها نام این مکان نبوده و در دوره های مختلف نام گوناگونی مانند مقابر دروازه ی کاشان و آرامگاه های گنبد سبز به آن داده است و امروزه مقبره های گنبد سبز نامی آشنا برای گردشگران به شمار می آید.

2safar

در خلال قرون 8 و 9 هجری قمری، حکومتی محلی با نام آل صفی بر قم حکومت می راند، چرا در آن دوره ی تاریخی حکومت های محلی به نام خلیفه ی عباسی بر نواحی مختلف ایران حکومت می رانند و سکه به نام خلیفه ضرب می کردند و از سوی او برای حکومت در مناطق ایران تاییدیه می گرفتند و آل صفی هم یکی از آن حکومت های محلی و کوتاهی بود که در محدوده ی جغرافیای قم برای خود حکومتی داشت. از این رو، مقابر گنبد سبز بناهایی برجامانده از آن دوره ی تاریخی هستند، که محل دفن والیان و حاکمان قم در خلال زمامداری آل صفی بوده اند. بنا هایی تاریخی که بر اساس کتیبه های موجود ( تنها نام دو تن از حاکمان معروف آل صفی که در آنجا دفن شده اند ) متعلق به خواجه اصیل الدین و خواجه علی صفی است، البته باید به این نکته هم اشاره کرد، که در کنار و پایین هر مقبره قبر های دیگری نیز وجود دارد که احتمالا متعلق به بزرگان آن دوره ی تاریخی است، اما بنای سوم به دلیل آسیب های جدی کتیبه اش ناخوانست و نام کسی را نمی توان در آن جست. قدیمی ترین مقبره ی این مجموعه گنبد جنوبی است، که متعلق به خواجه اصیل است، بنایی که بر اساس یافته های تاریخی و نوشته های کتیبه ی آن، متعلق به سال های 761 هجری قمری می باشدو گنبد شمالی هم همان گنبدی است که بیشتری ویرانی را به خود دید و گنبد و مقبره ی وسط هم متعلق به علی صفی و سه قبر دیگر است که احتمالا متعلق به سرداران و فرماندهان این پادشاه محلی است. با ما در ادامه معرفی این مکان تاریخی همراه باشید.

2safar