جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی شهرکرد - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی شهرکرد - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی حمام پرهیزگار، به کاربری امروز آن می رسیم، کاربری که این مکان تاریخی و زیبا را به یکی از جاذبه های دیدنی و پرتردد شهر تبدیل کرده و گردشگران و باستان شناسان بسیاری را به سوی خود می کشاند. موزه ی باستان شناسی شهرکرد که امروزه در حمام پرهیزگار دایر است، از جمله موزه هایی است که به واسطه ی نزدیکی به تپه های باستانی اطراف شهرکرد، یکی از موزه های غنی باستان شناسی در ایران به شمار می آید. این موزه در سه بخش اثار و بقایای تاریخی و باستانی را در معرض دید عموم قرار می دهد، دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و باستانی و دوران اسلامی سه بخش این موزه ی را تشکیل می دهند.

2safar

موزه ها در هر کجای دنیا که باشند و با هر ماهیتی که داشته باشند، گردشگران را به سوی خود می کشانند، جاذبه ای که بهترین انتخاب برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ شهر های مقصد به شمار می رود و گردشگران با توجه به ماهیت موزه ها درک بهتر و ملموس تری نسبت به ان شهر پیدا خواهند کرد. موزه ی باستان شناسی شهرکرد، علاوه بر معرفی و روایت گری تاریخ و هویت تاریخی شهر، یکی از راویان تمدن و تاریخ ایران نیز محسوب می شود و گردشگران در گوشه ی دیگری از این سرزمین بخش دیگر و نمایی دیگر از چهره ی ایران کهن را مشاهده می نمایند.

2safar

همان طور که پیش تر عنوان شد، قرار گرفتن قسمت های مختلف موزه در گوشه کنار حمام پرهیزگار با بهره گیری از المان های معماری ایرانی، لطافت و زیبایی محیط را افزایش می دهد و گردشگران در فضایی زیبا، سنتی و آرامش بخش نظاره گر قسمت های سه گانه ی موزه خواهند بود. غرفه های مربوط به دوران پیش از تاریخ شامل ابزار سنگی، سفال ها و اشیائی است که چندین هزار سال قبل از میلاد مسیح در نواحی مختلف به خصوص در استان چهارمحال بختیاری کشف شده اند. برای مثال می تواند به تیغه های سنگی و قطعات سنگی اشاره کرد، که به شکلی ابتدائی و با مهارت های متعلق به آن دوران امروز در معرض دید گردشگران قرار دارند. کاسه ها و سفال های کشف شده در تپه های باستانی اطراف شهرکرد نیز قسمت های مختلفی از غرفه این دوران را به خود اختصاص داده اند.

2safar

در برخی دیگر از غرفه های موزه ی باستان شناسی آثاری وجود دارد که قدمت آن به پادشاهی های قبل از اسلام می رسد، در این بخش آثار علاوه بر سفال ها شامل آثار فلزی نیز می شوند. دوران اسلامی موزه ی باستان شناسی شهرکرد، آثار و اشیاء بیشتری را در معرض نمایش دارد، سفال های این دوره در کنار مهر و سکه های دوران اسلامی و همچنین اشیاء و ظروف فلزی در کنار قالیچه ها بقایای بافته شده گردشگران مجذوب خود می کند، دیرینگی و روایت گری این موزه یکی از نکات قابل توجهی است، که گردشگران را از دوران پیش از تاریخی به دوران اسلامی و تا دوران قاجاریه و پهلوی با خود همراه می سازد و از این رو، برای کسانی که به این موزه قدم می گذارند، سربینه و میان در و شاه نشین حمام پرهیزگار، در کنار زیبایی های بصری، تونلی در زمان خواهد بود.

2safar